wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd podnosi kary. Właściciele nieruchomości za jedno niedopatrzenie zapłacą nawet 10 tys. złotych

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kara za brak skrzynki na listy może wynieść nawet 10 tys. złotych, zakłada rozporządzenie rządzących, które weszło w życie 10 kwietnia. Jednocześnie podniesiono mandaty za nieodśnieżanie czy tabliczki z numerem budynku.

Począwszy od 10 kwietnia, obowiązują nowe stawki mandatów za liczne wykroczenia. Jak podaje portal domiporta.pl, zatwierdzone przez rząd wyższe kary dotkną m.in. właścicieli psów, ale nade wszystko osoby posiadające nieruchomości.

Serwis przypomina, że za spacer z psem bez smyczy możemy zostać ukarani nawet 500 złotymi kary. To jednak stosunkowo niewiele w porównaniu z mandatami, jakich mogą spodziewać się właściciele domów.

Nowe kary dla właścicieli nieruchomości

Nowelizacja przepisów zakłada konieczność utrzymania porządku w obrębie posiadanej własności. Za brak regularnego sprzątania możemy zapłacić mandat od 50 do nawet 250 zł.

Właściciele nieruchomości komercyjnych lub takich, których część została przeznaczona do takiego użytku, zobowiązani są do umieszczenia informacji o zakazie palenia. Jej brak może zaowocować karą w wysokości 150 zł.

Jak podaje portal, kara grozi również za niezabezpieczenie nieruchomości przed wydostaniem się z posesji posiadanych przez właściciela zwierząt. Za brak płotu bądź odpowiedniego kojca może zapłacić nawet 250 zł.

Co więcej, jeśli naszego psa można zaliczyć do ras agresywnych, wysokość mandatu może wynieść aż 500 zł.

500 zł zapłacimy również za nieuregulowanie opłaty za odbiór śmieci bądź podanie fałszywych danych w składanej deklaracji, jak choćby zaniżanie liczby mieszkańców w celu obniżenia opłat.

To nie koniec. Według nowych przepisów za niezastosowanie się do obowiązku odśnieżania chodnika właściciel nieruchomości zapłaci nawet 1500 zł kary. Kara może rosnąć, jeśli poszkodowana w wyniku zalegającego śniegu osoba dozna uszczerbku na zdrowiu.

Co więcej, za brak tabliczki z numerem domu właściciel nieruchomości może zostać zobowiązany do uregulowania kary w wysokości 250 złotych.

Jak zaznacza domiporta.pl, największa kara grozi nam za brak skrzynki na listy. Rozbieżność jest tu wyjątkowo zaskakująca. W zależności od sytuacji wysokość mandatu może wahać się od 50 zł do nawet 10 tys. zł.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: domiporta.pl

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Prezeska ZUS przypomina rodzicom o możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Ile nas kosztowała akcja z pakietami wyborczymi Sasina? Okazuje się, że trzeba było dołożyć jeszcze milion

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >