wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Najnowszy sondaż CBOS. Polki i Polacy ocenili politykę rządu

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Czy rząd Zjednoczonej Prawicy może liczyć na aprobatę obywateli? Centrum Badania Opinii Społecznej zapytał, czy Polki i Polacy są zadowoleni z polityki prowadzonej przez konserwatywną koalicję. Z przedstawionych danych wynika, że aż 43% osób nie po

  • Badanie przeprowadzono zróżnicowanymi metodami. 44,3% osób odpytano metodą CAPI. 40,1% zaś metodą CATI, a pozostała grupa, czyli 15,6% odpowiadało metodą CAWI

  • Dane były gromadzone między 1 a 11 lutego bieżącego roku. Łącznie zbadano opinię aż 1179 osób

  • 43% Polaków nie wyraziło poparcia dla rządu Prezesa Rady Ministrów. Odmienne zdanie wyraziło 32% ankietowanych. Jednoznacznej opinii nie wyraziło 15% osób

Jak podaje CBOS, rząd zaskarbił sobie sympatię seniorów, jednak sam Mateusz Morawiecki odnotował jeszcze większy brak zaufania od Rady Ministrów. 48% badanych źle oceniło pracę polityka Prawa i Sprawiedliwości na stanowisku premiera. Według nieoficjalnych informacji Wirtualnej Polski, Solidarna Polska ma wnioskować o dymisję Morawieckiego, jeśli zatwierdzi unijny kompromis dotyczący powiązania budżetu z przestrzeganiem mechanizmów praworządności. 

Rządowi ufa jedynie 32% uczestników badania CBOS-u

Patryk Jaki zaś w wywiadzie dla Wirtualnej Polski wskazał, że Daniel Obajtek byłby dobrym premierem, a jego partia nie będzie protestować, zakładając, że Prawo i Sprawiedliwość wysunie jego kandydaturę. Abstrahując od doniesień prasowych, warto wskazać na konflikt międzypokoleniowy, jaki można dostrzec w ocenie polskiego rządu. CBOS wskazuje na 56% poparcie dla Rady Ministrów wśród osób powyżej 65. roku życia. W przypadku młodzieży i młodych dorosłych poparcie wynosi zaledwie 10%.

65% najmłodszych uczestników badania CBOS-u z dezaprobatą patrzą na politykę prowadzoną przez Zjednoczoną Prawicę. Chodzi o grupę w wieku od 18 do 24 lat. Połowa osób ubogich, z dochodami w przedziale od 1000 do 1499 złotych, wspierają ministrów.

W przypadku mieszkańców wsi mowa zaś o jedynie 40%. Badanie wykazało także, że 34% Polek i Polaków jest przekonanych, że działania rządu pozytywnie przełożą się na nie najlepszą sytuację gospodarczą. Odmienną opinię wyraziło 54% obywateli. 

Obecnie priorytetowymi sprawami dla Zjednoczonej Prawicy jest polityka epidemiczna, konflikt w Porozumieniu, a także kwestia powiązania unijnych funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności. Wiele wskazuje na to, że przyjęcie kompromisu przez Mateusza Morawieckiego może doprowadzić do kolejnego konfliktu. Partia Jarosława Gowina wciąż skupia się na usuwaniu z ugrupowania zwolenników Adama Bielana. 

Niewykluczona jest także częściowa rekonstrukcja rządu. Porozumienie bowiem zawnioskowało do premiera o dymisję Jacka Żalka, Michała Cieślaka, a także Zbigniewa Gryglasa. Według nieoficjalnych informacji Onetu, sam Jarosław Kaczyński ma wyrażać sprzeciw wobec prośby swojego koalicjanta.

Warto podkreślić, że jeszcze w lutym CBOS przedstawił badanie opinii publicznej, dotyczące oceny pracy parlamentu i prezydenta. Andrzej Duda uzyskał wówczas 43% pozytywnych wskazań, choć osób niezadowolonych było aż 48%. W najgorszej sytuacji znajdują się posłowie. Ich aktywność w Sejmie budzi aprobatę jedynie 26% Polaków. 60% z nich nie wyraża zadowolenia, obserwując działania izby niższej.

Senatorzy zaś otrzymali 32% pozytywnych wskazań i 48% negatywnych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Szkoły podstawowe jednak zamknięte? Są zmuszone do powrotu do nauki zdalnej

  • Tadeusz Rydzyk prosi o pieniądze. Skarży się na ciężką sytuację

  • Miasto Szczecin pozywa rząd do sądu. Żąda bajońskiej sumy, inne miasta pójdą jego śladem?

Źródło; [Wirtualna Polska/CBOS/Onet]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >