wtv.pl > Polska > Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:11

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?

Pixabay/pasja1000
Pixabay/pasja1000

Od piątku 24 września można zapisywać się na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Z tego przywileju mają prawo skorzystać medycy i osoby powyżej 50. roku życia. Punkty szczepień już przyjmują pierwszych chętnych.

Trzecia dawka szczepienia. Dla kogo i jakim preparatem?

W piątek 24 września ruszyły zapisy na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Decyzję w tym zakresie wydał rząd po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji ze strony Rady Medycznej.

Wyliczenia są bowiem bezlitosne - 99 proc. pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, to osoby niezaszczepione. Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że czwarta fala pandemii dopiero się rozpędza, a przed zastojem w szpitalach może uchronić nas tylko wysoki odsetek zaszczepionej populacji.

Na ryzyko infekcji narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego też rząd postanowił zaproponować trzecią dawkę szczepionki osobom, które ukończyły 50 lat. W gronie uprzywilejowanych są również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami.

Akcja jest skierowana do osób w pełni zaszczepionych. Przypominającą dawkę mogą przyjąć pacjenci, którzy zaszczepili się zarówno preparatem dwudawkowym (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca), jak i jednodawkowym (Johnson & Johnson). Trzecie szczepienie będzie wykonywane Pfizerem.

Lekarz Bartosz Fijałek rozwiewa wątpliwości dotyczące mieszania szczepionek. - Badania naukowe (Com-COV, CombiVacs, Co-Co) pokazują, że w przypadku przyjęcia I dawki szczepionki wektorowej, a następnie doszczepienia preparatem mRNA, miano przeciwciał znacznie wzrasta i odpowiedź odpornościowa jest silniejsza - tłumaczy specjalista.

Najpierw skierowanie, potem rejestracja, na koniec wizyta w punkcie szczepień

Jak zapisać się na dodatkowe szczepienie? Od kilku dni Ministerstwo Zdrowia wystawia elektroniczne skierowania. Proces przebiega w kolejności numerów PESEL, dlatego warto regularnie sprawdzać Internetowe Konto Pacjenta, na którym ma pojawić się zaświadczenie. Jeżeli dokument nie zostanie wprowadzony do systemu, to wystawi go lekarz.

Po otrzymaniu skierowania należy zapisać się na szczepienie. Można to zrobić, dzwoniąc na bezpłatną, całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989) lub wysyłając SMS o treści “SzczepimySie” (na numer + 48 664 908 556 lub 880 333 333). Pacjent zostanie poproszony o podanie numeru PESEL i kodu pocztowego. Na tej podstawie system wskaże najbliższy punkt szczepienia.

Do dyspozycji jest także portal pacjent.gov.pl. Osoby, które nie chcą korzystać z internetowych i telefonicznych kanałów komunikacji, mogą udać się ze skierowaniem do wybranego punktu szczepień.

Pierwsze placówki już przyjmują zainteresowanych. Akcja doszczepienia Polaków ruszyła m.in. w Poznaniu. Chętni mogą zgłaszać się do punktu szczepień do godz. 20:00.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: