wtv.pl > Polska > Ruszył protest, ludzie zebrali się w 4 miejscach. Sejm skierował projekt Ordo Iuris do dalszych prac
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:42

Ruszył protest, ludzie zebrali się w 4 miejscach. Sejm skierował projekt Ordo Iuris do dalszych prac

sejm
Wikimedia Commons/Kalinka261015
  • Sejm skierował projekt ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender" do obrad komisji

  • Większość sejmowa zadecydowała o nieodrzucaniu projektu Ordo Iuris

  • W Warszawie trwają protesty przeciwko ustawie, zorganizowane przez działaczy związanych z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet

Dziś w Sejmie rozpatrywany był niezwykle kontrowersyjny projekt ustawy złożony przez organizację Ordo Iuris. 

Sejm będzie pracował nad projektem ustawy Ordo Iuris 

"Tak dla rodziny, nie dla gender", to tytuł ustawy, której projekt złożyła w Sejmie organizacja Ordo Iuris. Pierwsze czytanie miało miejsce jeszcze w lutym, a dziś posłowie głosowali ws. ewentualnego całkowitego wycofania go z debaty w Parlamencie. 

Większością sejmową, projekt utrzymał się na powierzchni - 250 posłów zagłosowało przeciw odrzuceniu, 188 opowiedziało się za, a 10 osób wstrzymało się od głosu. 3 reprezentantów Koalicji Obywatelskiej zdecydowało się kontynuować prace nad ustawą; Joanna Lichocka jako jedyna posłanka Prawa i Sprawiedliwości była zaś im przeciwna.

Niespodzianką nie powinno być dla nikogo, że cały sejmowy skład Konfederacji opowiedział się jednogłośnie za dalszym procedowaniem projektu. Lewica i Polska 2050 dążyły do całkowitego zaprzestania prac nad ustawą. 

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji już od jakiegoś czasu żądali wycofania się Polski z konwencji stambulskiej, w której nie podoba im się przede wszystkim art. 4, dotyczący objęcia ochroną państwa wszystkich obywateli, bez względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, czy płeć biologiczną lub społeczno-kulturową

Głosowanie w Sejmie skomentowała na Twitterze posłanka Monika Rosa

Głosowaliśmy za odrzuceniem skandalicznego projektu o wypowiedzeniu konwencji antyprzemocowej. PiS skierował projekt do dalszych prac. Zielone światło dla oprawców... - napisała nie kryjąc żalu. 

Projekt trafi obecnie do prac w komisji.

Protesty na ulicach już trwają 

Obrady Sejmu nie pozostały bez odpowiedzi środowisk związanych z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, które od samego początku były przeciwne projektowi "Tak dla rodziny, nie dla gender". Aż w czterech miejscach w Warszawie trwają protesty, których uczestnicy demonstrują przeciwko odrzuceniu konwencji stambulskiej. 

Manifestacje odbywają się pod Trybunałem Konstytucyjnym, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Komendą Główną Policji i ośrodkiem Ordo Iuris. We wszystkich miejscach stawiła się już policja. Z doniesień portalu Wyborcza.pl wynika, że wśród protestujących znalazły się osoby, które przykuły się zamkami rowerowymi do bramy siedziby MEN-u. 

Konwencja stambulska to antyprzemocowy dokument międzynarodowy. Dotyczy on ochrony kobiet przed wszelkimi formami agresji. Zdaniem organizacji Ordo Iuris jego treść wprowadza do polskich przepisów sformułowania służące rzekomym atakom na jednostkę rodziny. 

Źródło: oko.press, wyborcza.pl, twitter.com, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefined

Powiązane