wtv.pl > Polska > Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:21

Ks. Isakowicz-Zaleski o Głódziu i Janiaku: Kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne

wtv
WTV.pl
  • Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego kara wobec abpa Sławoja Głódzia oraz bpa Edwarda Janiaka jest łagodna

  • Wskazał, iż decyzja Watykanu ma raczej charakter symboliczny. Podkreślił, że zdziwiony jest długim okresem podejmowania decyzji względem tak jawnych nadużyć

  • W rozmowie z Onetem zaczął jednocześnie zastanawiać się, czy prezydent Andrzej Duda podejmie kroki mające na celu pozbawić abpa Głódzia tytułu generała dywizji

Komentarze ks. Isakowicza-Zaleskiego często nie wpisują się w narrację tworzoną przez Kościół katolicki. Duchowny nie boi się stawać w obronie pokrzywdzonych i komentuje sprawy, których nagłaśnianie nie służy wizerunkowi instytucji.

Nie mogło zabraknąć oceny ks. Isakowicza-Zaleskiego w odniesieniu do głośnych wiadomości na temat ukarania przez Watykan abpa Sławoja Głódzia oraz bpa Edwarda Janiaka. Duchowny nie pozostawia wątpliwości na temat swojego stosunku do decyzji stolicy apostolskiej.

Jak karę Watykanu ocenia ks. Isakowicz-Zaleski?

Nie ulega wątpliwości, że ks. Isakowicz-Zaleski to jeden z duchownych, którzy cieszą się uznaniem oraz sympatią nawet osób niezwiązanych z Kościołem katolickim. Wcześniej poruszał już kwestię nieprawidłowości związanych z działaniem abpa Sławoja Głódzia oraz bpa Edwarda Janiaka.

Teraz przyszedł jednak czas na to, by wreszcie móc skomentować sankcje nałożone na hierarchów przez stolicę apostolską. Watykan nakazał duchownym opuszczenie swoich diecezji. Dodatkowo zabronił im odprawiania tam mszy.

W uzasadnieniu obu przypadków wskazano, iż kara związana jest z przeprowadzonym postępowaniem dotyczącym spraw, gdzie dochodzić miało do „nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją”.

W ocenie ks. Isakowicza-Zaleskiego kara, jaka wymierzona została bp. Edwardowi Janiakowi oraz abp. Sławojowi Głódziowi ma charakter symboliczny. Duchowny wprost stwierdził, że szczególnie jeden fakt go dziwi.

- W decyzji Stolicy Apostolskiej wobec abpa Głódzia jest zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej. Ale to by oznaczało, że może działać na terenie wszystkich innych diecezji. To jest bardzo dziwne - wskazał w rozmowie z Onetem ks. Isakowicz-Zaleski. To jednak nie koniec zaskakujących tez, jakie padły z ust księdza.

Kary nie są adekwatne do przewinień?

- Jeżeli coś mnie tu zaskoczyło, to długotrwałość tej procedury. Arcybiskup Głódź odszedł na emeryturę w połowie zeszłego roku, a sama sprawa była znana od wielu lat i nic się w niej nie działo. Teraz wreszcie jest decyzja Stolicy Apostolskiej, ale kary są bardzo łagodne, wręcz symboliczne - dodał jeszcze duchowny.

Nie milknie dyskusja na temat tego, iż instytucja Kościoła chroni przestępców seksualnych i utrudnia działania zmierzające do ukarania ich za molestowanie seksualne nieletnich. Nie brakuje historii, między innymi nagłaśnianych przez braci Sekielskich, potwierdzających tę tezę.

W czasie rozmowy z portalem Onet ks. Isakowicz-Zaleski postanowił jednocześnie postawić pytanie na temat działań, jakie ewentualnie podjąć może prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że osądzony przez Watykan arcybiskup pochwalić się może tytułem generała dywizji.

Andrzej Duda pozbawi abp. Głódzia tytułu?

- Pojawia się też pytanie do najwyższych władz państwowych: co w takiej sytuacji zrobi prezydent Andrzej Duda? Bo przecież arcybiskup jest również generałem dywizji. Oczywiście nominację odbierał z rąk poprzednich prezydentów, jednak honor oficerski wymaga, by tego typu stopnie posiadały osoby o nienagannej przeszłości. A tu mamy wyraźny, bardzo negatywny obraz człowieka, który tuszował pedofilię - stwierdził ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Onetem.

Warto tutaj zaznaczyć, iż warszawscy radni zaczęli starać się, by właśnie abp. Sławojowi Głódziowi odebrać honorowe obywatelstwo stolicy. Inicjatywę tę rozpoczął sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, Marcin Kierwiński.

Zdjęcie wyróżniające to kadr z rozmowy ks. Isakowicza-Zaleskiego z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM. Całość materiału znaleźć można pod adresem YouTube.com/RMF24

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / RMF FM / Gazeta Wyborcza

Powiązane