wtv.pl
Krystyna Pawłowicz w Sejmie

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

RPO interweniuje w sprawie Krystyny Pawłowicz. Chce jej wyłączenia z rozpatrywania sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Marcin Wiącek chce wyłączenia Krystyny Pawłowicz z rozpatrywania sprawy o wyższości prawa unijnego nad krajowym. RPO uzasadnia decyzję brakiem bezstronności sędzi Trybunału Konstytucyjnego.

Na 31 sierpnia wyznaczono termin rozprawy mającej sprawdzić zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej nad krajowym. Sprawę zainicjował wniosek złożony do Trybunału Konstytucyjnego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Rzecz ma zostać rozpatrzona w pełnym składzie. Biuro RPO poinformowało jednak o złożeniu wniosku dotyczącego wyłączenia z udziału w rozpoznaniu czterech sędziów TK, w tym Krystyny Pawłowicz.

RPO: Pawłowicz nie jest bezstronna

Prof. Marcin Wiącek ocenił, że część wypowiedzi Krystyny Pawłowicz świadczy o braku bezstronności sędzi w tej sprawie – poinformowała PAP.

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wyłączenie byłej posłanki PiS ze względu na jej polityczną przeszłość i czynny udział w reformie wydziału sprawiedliwości.

Wiącek wskazał też na negatywnie nacechowane wypowiedzi Pawłowicz, w tym zwłaszcza tę, w której sędzina nazwała flagę UE "szmatą", która kojarzy jej się z czymś "bardzo złym, niedobrym i brudnym".

Stanowisko RPO obejmuje też trzech innych sędziów TK: Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Powołując się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 7 maja tego roku, wskazał, że mieli zostać wybrani z oczywistym naruszeniem prawa.

Pawłowicz odpowiada

Krystyna Pawłowicz zareagowała już na stanowisko Rzecznika. Korzystając z Twittera, sędzia oceniła, że "każdy kto działa dla ochrony interesów Rzeczpospolitej ma prawo do spierania się o to dobro na wszystkich forach państwa".

W poprzednim wpisie była posłanka PiS zadała pytanie, czy prawo do reprezentowania znacznej części społeczeństwa odbiera jej "krytyczna naukowa ocena sytuacji prawno-ustrojowo-konstytucyjnej, którą negatywnie ocenia też około 1/3 społeczeństwa".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

  • Śmiertelny wypadek na drodze krajowej 75. Nie żyją dwie osoby, wśród rannych są dzieci

  • Wypadek w Cierpicach. Policjanci i prokurator przeoczyli ciało, mają ponieść konsekwencje

  • Białoruś. Ojciec Bernard Radzik, 57-letni polski duchowny, utonął w jeziorze

źródło: Interia, wtv.pl

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >