wtv.pl
Mateusz Morawiecki nazwany został przez Romana Giertycha kłamcą

Jan Bielecki/East News; ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Roman Giertych o premierze Morawieckim: "Pozornie patologiczny kłamca"

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Słowa, na jakie zdecydował się Roman Giertych, nie należą do dyplomatycznych. Nie ulega wątpliwości, iż konflikt między nim a rządzącymi nadal jest silny. Na Twitterze mecenasa pojawił się wpis krytykujący Mateusza Morawieckiego. Były polityk postano

  • Wczoraj na Twitterze Romana Giertycha pojawił się wpis uderzający w premiera Mateusza Morawieckiego

  • Mecenas nazwał szefa rządu „pozornie patologiczny kłamca”

  • Powodem takiej oceny były zapewnienia premiera, iż Polska dobrze radzi sobie na tle innych krajów w kwestii walczenia z pandemią koronawirusa

Od czasu głośnego zatrzymania Roman Giertych jeszcze ostrzej krytykuje obecny obóz rządzący. Wczoraj na Twitterze pojawił się wymowny wpis.

Mecenas Roman Giertych postanowił skomentować wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie po raz kolejny podkreśla on, jak świetnie Polska radzi sobie z pandemią na tle innych krajów.

Mateusz Morawiecki krytykowany przez Romana Giertycha

To nie pierwszy raz, gdy Roman Giertych decyduje się na mocne słowa względem polityków Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie zajmujących wysokie stanowiska państwowe. Oskarżenie jednak premiera o bycie kłamcą to dość odważna decyzja.

Momentem, który sprawił, iż były minister edukacji zdecydował się na publiczną krytykę, było wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. Od czasu wybuchu pandemii rządzący nieustannie organizują konferencje, gdzie przekonują, że wdrażane działania owocują świetnymi wynikami i m.in. przedsiębiorcy korzystają z tarcz, a Polska na tle innych krajów to legendarna zielona wyspa.

Ze stwierdzeniem tym zupełnie nie zgadza się mecenas zatrzymany niedawno przez CBA. Roman Giertych na swoim profilu na Twitterze postanowił odnieść się do pełnych zachwytu słów premiera.

- Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przechodzimy epidemię lepiej niż inne kraje. Pozornie patologiczny kłamca - napisał Roman Giertych. Jednocześnie wpis zakończył stwierdzeniem, iż możliwe, że słowa te padły na spotkaniu z przedstawicielami branży pogrzebowej. Wtedy zdaniem mecenasa byłyby one zasadne.

Jak wygląda sytuacja Polski na tle innych krajów?

Czy stwierdzenie mecenasa Romana Giertycha jest prawdziwe? Nie można odmówić mu tego, że wpisuje się w stanowisko wielu osób krytykujących rząd, w tym przedsiębiorców, którzy zaprzeczają jakoby pomoc ze strony obozu władzy była nie tylko wystarczająca, ale zwyczajnie by w ogóle była. 

Nie brakuje relacji mówiących o tym, że duża grupa ubiegających się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej zostaje odrzuconych, bądź otrzymuje kwoty dalekie od wystarczających. Niedawno informowaliśmy o zbiórce na najstarszy zakład fryzjerski w Warszawie. Stołeczny Modik w ramach tarczy na kilka miesięcy otrzymać miał jedynie 8,5 tys. złotych.

Nie lepiej wygląda sytuacja związana z danymi zbieranymi przez Ministerstwo Zdrowia. Aluzja Romana Giertycha dotycząca branży pogrzebowej ma swoje poparcie w wysokiej liczbie odnotowywanych ostatnio zgonów. Tylko dziś resort Adama Niedzielskiego potwierdził śmierć 616 osób.

Od początku pandemii zmarło ponad 60 tys. osób. Plasuje nasz to w początkowej stawce na całym świecie. Za nami z „zaledwie” niecałymi 30 tys. zgonów znalazły się Czechy, czy Portugalia z około 17 tys. zgonów. Dane te niestety nie pokrywają się z zapewnieniami premiera o dobrym radzeniu sobie Polski z pandemią na tle innych krajów.

Mecenas nieustannie krytykuje rząd

To nie pierwsza krytyka mecenasa. Dwa dni temu, również na Twitterze, Roman Giertych podzielił się mocnym stwierdzeniem. Chociaż nie wskazał, do kogo kieruje swoje słowa, to nie ulega wątpliwości, kto powinien poczuć się wywołany do tablicy.

Uwaga ta dotyczyła sporu wobec wygaszenia kadencji RPO Adama Bodnara. TK wskazał, że piastowanie przez niego tej funkcji do czasu wybrania następcy jest niezgodne z Konstytucją.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Twitter.com @GiertychRoman @MZ_GOV_PL

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >