wtv.pl
Robert Mazurek

(screen) Youtube/RMF FM

Mazurek chciał dopytać Dworczyka o Mieszkanie+. "Pan nie wie, o czym pan mówi"

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Robert Mazurek przeprowadził na antenie RMF FM wywiad z Michałem Dworczykiem. Dziennikarz postanowił dopytać o konkretne kwestie związane z programem Nowy Ład, który niedługo ma zostać wprowadzony przez PiS. Kwestią szczególną okazały się m

  • Robert Mazurek przeprowadził wywiad z Michałem Dworczykiem. Chciał dokładnie zapytać go o program Nowy Ład, który PiS ma przedstawić jeszcze w tym tygodniu

  • Dziennikarz przy okazji zapytał również o kwestię programu Mieszkanie+

  • Po tym, jak nie otrzymał oczekiwanej odpowiedzi, Mazurek odpowiedział z niedowierzaniem i stwierdził, że jedna z najważniejszych osób w gabinecie Morawieckiego „nie wie, o czym mówi”

To nie pierwszy raz, gdy na antenie u Mazurka jego rozmówcy nie mają łatwo. 

Robert Mazurek rozmawiał z Michałem Dworczykiem. W pewnym momencie wywiązała się żywa dyskusja

20 marca Prawo i Sprawiedliwość ma zaprezentować kolejny duży program, jakim jest Nowy Ład. Ma on nawiązywać do tzw. New Deal z lat '30, które ratowało Stany Zjednoczone i cały świat przed wielkim kryzysem. Na to rozwiązanie programowe składać ma się kilka poważnych kwestii.

Program ma być podsumowaniem zamiarów PiS w kontekście dwóch następnych lat aktualnej kadencji. W większości pojawiają się w nim ogólne hasła, ale mają one zostać rozwinięte podczas prezentacji. Obecne są to niemal wszystkie dziedziny, które w tej chwili potrzebują szybkiej naprawy, jak edukacja, energetyka czy służba zdrowia. 

- Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski. Potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - informował w spocie Jarosław Kaczyński. 

Temat stał się niezwykle głośny. Robert Mazurek postanowił więc zaprosić na rozmowę kogoś, kto z pewnością wtajemniczony jest w większość jego rozwiązań, czyli ministra KPRM Michała Dworczyka. Rozmowa nie przebiegła z pewnością po myśli ich obu. 

Przede wszystkim Mazurek zwrócił uwagę na propozycje, które nie zostały dotychczas zrealizowane, czyli m.in. program Mieszkanie+. To jego dotyczyła głównie ostra dyskusja w programie RMF FM. 

„Pan nie wie, o czym pan mówi”

Mazurek postanowił dokładnie podkreślić rolę, jaką miało Mieszkanie+ i zaznaczyć, że program nie został nigdy zrealizowany. Teraz jego nowa forma najpewniej pojawi się w ramach Nowego Ładu. 

- To był potężny program gospodarczy i społeczny równocześnie, który obiecaliście, który miał zrewolucjonizować polski rynek nieruchomości z jednej strony, a z drugiej strony dać młodym ludziom dostęp do mieszkań. No i co? No i nic. Po paru latach nie ma tych mieszkań - mówił Mazurek. 

Szef KPRM zaczął ostrożnie wypowiadać się w temacie, twierdząc, że może nie wszystko zostało zrealizowane tak, jak obiecano, ale z pewnością „zostało wprowadzonych wiele rozwiązań, które uprościły procesy inwestycyjne”. Mazurek zgodził się z większością wypowiedzi, zaznaczył jednak, że nie ma ona wiele wspólnego z samym programem

Dworczyk odparował, że w tej chwili mieszkania do użytku oddają konkretni deweloperzy, którzy działają według ustalonego za czasów PiS prawa. Ta odpowiedź wyraźnie nie zadowoliła Mazurka.

- Panie ministrze, pan nie wie, o czym pan mówi. Rozumiem, że pan się tym programem nie interesuje i nie zajmuje. (...) Pan o tym nic nie wie, niestety, panie ministrze, więc zostawmy to, żeby pana nie pogrążać - mówił dziennikarz.

Program Mieszkanie+

- Program Mieszkanie Plus powstał, by wspierać wszystkich, którzy – z różnych względów – nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie. Dzięki realizacji programu, w Polsce pojawiają się kolejne mieszkania - można przeczytać na stronie programu w domenie gov.pl.

Program miał zakładać, że każdy Polak będzie w stanie otrzymać mieszkanie - najczęściej w formie wynajmu długoterminowego. Choć od 2016 roku widać wyraźny wzrost dopłat dla samorządów i deweloperów na budowanie tego rodzaju mieszkań, to wciąż nie można powiedzieć, by tempo było zadowolające.

By dotrzeć do standardów unijnych, w ramach programu w Polsce musiałoby powstawać rocznie około 200 tys. mieszkań. Taka liczba rocznie wydaje się być wciąż niezwykle odległa. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >