wtv.pl Polityka Radosław Fogiel publikuje fałszywego maila, który trafił na poselskie skrzynki. Sprawą zajmują się służby informatyczne
Jakub Kaminski/East News

Radosław Fogiel publikuje fałszywego maila, który trafił na poselskie skrzynki. Sprawą zajmują się służby informatyczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Radosław Fogiel przekazał informacje o kolejnej próbie cyberataku na posłów i posłanki. W Sejmie w związku z tymi działaniami odbędzie się dziś niejawne posiedzenie Sejmu. Wicerzecznik PiS pokazał, jak wyglądała fałszywa wiadomość, którą otrzymali politycy i dodał, że tak naprawdę nikt nie jest bezpieczny. Ktoś podawał się pod „Admina Sejmu RP”.

  • Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, ak wygląda fałszywy mail, który trafił do posłów i posłanek

  • Wicerzecznik PiS nie ukrywa, że trwa wyścig zbrojeń. Polityk stwierdzenia tego użył w kontekście kolejncyh cyberataków na polityków

  • Okazuje się, że na poselskie skrzynki trafił mail zachęcający do zmiany hasła poprzez „specjalny bezpieczny formularz”

  • Wiadomość wysłała osoba, która określiła się mianem „admina”. Sam mail wysłany został ze skrzynki imitującej sejmową: „poczta@sej.pl”

Wpis Radosława Fogiela z PiS na temat cyberataku na posłów i posłanki dla wielu osób może być niepokojącym sygnałem na temat bezpieczeństwa informacji poufnych.

Polityk zdecydował się pokazać, jak wyglądają fałszywe wiadomości zachęcające do zmiany hasła na sejmowe skrzynki pocztowe . Cyberatak na posłów i posłanki dotyczy już nie tylko członków rządu i reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości?

Kolejny cyberatak na posłów?

Nie ulega wątpliwości, iż w ostatnim czasie polska scena polityczna znajduje się na celowniku hakerów . Przez ostatni rok wiele cyberataki na posłów, posłanki, a w szczególności członków rządu zdarzały się często.

W ostatnim czasie najgłośniej było o przejęciu dokumentów ze skrzynki pocztowej ministra Michała Dworczyka , który odpowiedzialny jest za Narodowy Program Szczepień. Radosław Fogiel zamieścił na Twitterze wpis, gdzie pokazał, że wszyscy politycy mogą znajdować się w niebezpieczeństwie.

Wicerzecznik PiS przekazał, że na poselskie skrzynki poczty elektronicznej trafiły podejrzane wiadomości . To kolejny cyberatak na posłów i posłanki , który zaowocować miał wyłudzeniem danych?

Radosław Fogiel, nie ukrywa, że „w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń ”. Jako dowód zamieścił screen z maila, który wysłany został ze skrzynki „poczta@sej.pl”. Osoba wysyłająca go określiła się mianem „Admina”.

Fałszywy e-mail z prośbą o zmianę hasła trafił do polityków

W przypadku bezpieczeństwa w sieci nieustannie podkreśla się, aby nie tylko nie klikać, ale przede wszystkim nie korzystać z linków przesyłanych przez nieznane osoby .

Zgodnie z relacją wicerzecznika PiS Radosława Fogiela w wiadomości e-mail pojawiła się prośba o zmianę hasła do poselskich skrzynek przy użyciu „specjalnego bezpiecznego formularza”.

Sprawa została zgłoszona odpowiednim organom

Na ten moment nie jest wiadome, czy cyberatak na posłów i posłanki był większym planem. Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako próba wyłudzenia danych .

Jednocześnie podkreślił, że informacje na temat tego incydentu trafiły do służb informatycznych . Nie podano do wiadomości, czy którykolwiek z polityków, do których trafiła wiadomość, zdecydował się postąpić zgodnie z wytycznymi.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News, WTV

Zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia