wtv.pl > Polska > Są pierwsze przypadki ptasiej grypy u ludzi. Odkryto nową mutację
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:24

Są pierwsze przypadki ptasiej grypy u ludzi. Odkryto nową mutację

wtv
WTV.pl

Popova, na której oświadczenie powołuje się portal, przekazała, że naukowcy pracujący w jednym z rosyjskich laboratoriów wyizolowali materiał genetyczny pochodzący od siedmiu osób pracujących na fermie drobiu w południowej Rosji.

Szefowa wspomnianej organizacji wskazała, że pracownicy nie ponieśli poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ptasia grypa w Rosji

Wirus jest w stanie przenosić się z ptaków na ludzi, pokonał barierę międzygatunkową – przekazała Popova, której wypowiedź przytacza rp.pl. – Ale dzisiaj ten wariant wirusa grypy nie jest przenoszony z człowieka na człowieka.

Odkrycie tych mutacji, gdy wirus nie uzyskał jeszcze zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka, daje nam wszystkim, całemu światu, czas na przygotowanie się na możliwe mutacje i reakcję w odpowiedni i terminowy sposób – zaznaczyła przedstawicielka Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej, cytowana przez Onet.

Wskazano, że za odkryciem nowej mutacji wirusa ptasiej grypy stoi zlokalizowane w Koltsowie Państwowe Centrum Wirusologii i Biotechnologii Vektor.

Onet zwraca uwagę, że w czasach radzieckich laboratorium prowadziło badania nad bronią biologiczną, a obecnie posiada w swych laboratoriach najgroźniejsze wirusy, w tym Eboli czy ospy.

Dane dotyczące zakażenia wirusem H5N8 pierwszej osoby przesłano do WHO. – Doszło do tego kilka dni temu, gdy tylko uzyskaliśmy całkowitą pewność co do wyników – zapewniła Popova. – „Wektor” umieścił dane sekwencji genetycznej koronawirusa w międzynarodowej bazie danych GISAID.

Rzeczpospolita zaznacza, że dotąd ludzie zarażali się jedynie innymi szczepami wirusa ptasiej grupy, w tym H5N1, H7N9 i H9N2.

źródło: Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Rosja
Powiązane