wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przemysław Czarnek wydał pół miliona złotych na projekt, który nigdy nie ruszył

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Przemysław Czarnek wydał prawie pół miliona złotych na inicjatywę "Zawsze jest jakieś wyjście". Za pośrednictwem strony online między innymi dzieci i młodzież miały otrzymywać wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Strona miała być także p

  • W ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i poprawy dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Konkurs wygrała Fundacja Drabina Rozwoju

  • Zgodnie z umową na realizację zadania MEiN zostały przekazane środki dotacji w wysokości 469 700,00 zł. Wkład własny Fundacji wyniósł 35 750,00 zł. Łączna kwota realizacji zdania wyniosła 505 450,00 zł

  • Poradnia on-line miała ruszyć 1 stycznia 2021 roku. Od tego czasu strona Zawszejestwyjście.pl wita użytkowników informacją o ciągnących się w nieskończoność "pracach technicznych"

  • "Rząd nie chce finansować telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, więc wymyśla własny projekt, który okazuje się całkowitym niewypałem, tak jak wszystkie projekty, które Przemysław Czarnek próbuje wdrożyć" - ocenia radna m.st. Warszawy oraz przewodnicząca komisji edukacji, Dorota Łoboda

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, na stronie Zawszejestjakieswyjscie.pl od początku roku funkcjonuje poradnia on-line. Inicjatywa wystartowała w związku z zagrożeniami zdrowia psychicznego, wynikającymi z pandemii. Przemysław Czarnek dostrzegł potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla uczniów i nauczycieli. Portal ma za zadanie wspierać współpracę między resortem a sektorem prywatnym, jakim są fundacje pozarządowe. 

Przemysław Czarnek wydał prawie pół miliona złotych na stronę dla dzieci i młodzieży. 

"Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego" - podaje resort Przemysława Czarnka. Rządzący zachęcali do korzystania ze strony Zawszejestjakieśwyjście.pl w szczególności: poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki doskonalenia nauczycieli, instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia, Centra Zdrowia Psychicznego oraz instytucje wymiaru sprawiedliwości.

Specjaliści po zarejestrowaniu się na stronie mogli korzystać z uproszczonej ścieżki spotkań i konsultacji. Przemysław Czarnek chciał w ten sposób umożliwić specjalistom wymianę wiedzy i doświadczeń. Wówczas między innymi dzieci i młodzież, potrzebujące pomocy, mogłyby znaleźć odpowiedniego specjalistę, korzystając z interaktywnej mapy. Strona miała umożliwiać rezerwacje terminu spotkania.

"Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej" - tłumaczą pracownicy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Postanowiliśmy wejść na stronę, jednak naszym oczom ukazał się następujący komunikat.

O komentarz poprosiliśmy przewodniczącą komisji edukacji rady m.st. Warszawy, Dorotę Łobodę. - To podsumowuje pracę tego rządu, a przede wszystkim ministra Przemysława Czarnka - usłyszeliśmy.  - Równie dobrze tam mogłoby być napisane "strona w budowie" - dodała w rozmowie z naszą redakcją. 

- Wiadomo, że mamy kryzys w psychiatrii dziecięcej, coraz więcej problemów psychicznych zaczyna trapić dzieci i młodzież. Rząd odmawia pieniędzy dla finansowanie fundacji i organizacji pozarządowych, wspierających dzieci w kryzysie. Rząd nie chce finansować telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, więc wymyśla własny projekt, który okazuje się całkowitym niewypałem, tak jak wszystkie projekty, które Przemysław Czarnek próbuje wdrożyć - podsumowuje Łoboda. 

- Chciałabym, żeby minister edukacji zajmował się dziećmi, a nie płodami, żeby zajmował się realnymi problemami dzieci, a nie wymyślonymi jak gender czy ideologia LGBT. Od początku jego urzędowania żaden z realnych problemów polskiej szkoły zostałby rozwiązany - oceniała przewodnicząca stołecznej komisji edukacji.

Sekretarz stanu w resorcie edukacji, odpowiadając na interpelację Marceliny Zawiszy, wyjaśniła powody 3-miesięcznego opóźnienia prac. "Proces przejmowania administrowania poradnią spowodował konieczność usunięcia dotychczasowych danych w celu ochrony i bezpieczeństwa podopiecznych poradni. W grudniu 2020 r. w projekcie brało udział ponad 87 placówek, w szczególności były to poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki doskonalenia nauczycieli, instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia oraz Centra Zdrowia Psychicznego" - czytamy na stronie Sejmu. 

Wciąż nie wiemy, kiedy ruszy strona Zawszejestjakieśwyjście.pl. Obecnie trwa przenoszenie poradni on-line na serwer własny MEiN

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV/GOV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >

Polityka

Tadeusz Rydzyk otrzymał list od Andrzeja Dudy. Znamy jego treść

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w systemie oświaty

Czytaj więcej >

Polityka

Jacek Kurski odebrał Krzyż Stulecia Niepodległości. Mówił o "neobolszewickiej nawałnicy"

Czytaj więcej >