wtv.pl
Od maja może dojść do sporej zmiany w szczepieniach i procesie rejestracji na nie

Unspalsh.co/@lasmaa

Szykują prawdziwą rewolucję w szczepieniach, obejmującą wszystkich Polaków. Kluczowy będzie maj

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Spora część Polek i Polaków, którzy chcą przyjąć szczepienie, nie może tego zrobić. Rządzący zdecydowali się na wydzielenie kilku grup. Otrzymały one uprzywilejowane miejsce w kolejce do zapisów na przyjęcie pierwszej i drugiej dawki

Na ten moment szczepienia możliwe są dla osób zaliczanych do etapu I, czyli m.in. służb mundurowych, czy osób powyżej 60. roku życia. Czy już niedługo wiek przestanie być elementem ograniczającym prawo do skorzystania z przyjęcia pierwsze dawki szczepionki?

Informacje na temat szczepienia i tego, iż ma ono szansę zyskać charakter ogólnodostępny, jest wiadomością, która dla wielu będzie powodem do ekscytacji. Do tej pory w ogóle nie mówiło się o tym, by osoby młodsze, w wieku średnim, szybko miały uzyskać możliwość pojawienia się w punkcie szczepień.

Wszyscy będziemy mogli skorzystać ze szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Okazuje się, że Michał Dworczyk z optymizmem patrzy na to, jak kształtować będzie się kwestia szczepienia kolejny grup Polaków w najbliższym czasie. Oficjalna i konkretna deklaracja nie padła, jednak sam minister KRPM odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień nie ukrywa, że przełom kwietnia i maja może być początkiem rewolucji w kolejce szczepień i zmian w założonym wcześniej harmonogramie.

Celem Michała Dworczyka ma być to, by większość populacji kraju została zapisana bądź otrzymała szczepienie w najbliższych miesiącach. Jak podaje Wirtualna Polska, deklaracja ministra powinna być traktowana poważnie, gdyż w gronie swoich współpracowników ceniony jest za swoją słowność.

Portal postanowił dowiedzieć się, czy przyspieszenie zakładanych wcześniej terminów szczepienia dla poszczególnych grup obywateli to realny plan polityka. Wszystko wskazuje na to, że rewolucja w tej kwestii jest bliżej, niż mogło się wydawać.

- Na razie są to pewne propozycje, mamy również opracowane warianty alternatywne. Wszystkie z tych propozycji muszą zostać zaakceptowane przez premiera oraz Radę Medyczną przy premierze - przekazał WP Michał Dworczyk.

Minister KRPM dodał również, że zapisy populacyjne mogłyby zostać wprowadzone przez rząd już na przełomie kwietnia i maja. Według informacji, do których dotarła Wirtualna Polska, plan ma zakładać, że każdy rocznik byłby szczepiony innego dnia. Również w tym przypadku zastosowana zostałaby zasada „od najstarszego do najmłodszego”.

Kiedy dowiemy się, jak dalej będzie wyglądał Narodowy Program Szczepień?

- [...] ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale konkrety zostaną przedstawione z panem premierem na początku przyszłego tygodnia - zaznaczył Michał Dworczyk. Niedawno pierwsze szczepionki na Stadionie Narodowym podano przedstawicielom służb mundurowych, w tym Państwowej Straży Pożarnej. Czy w kilka tygodni również przysłowiowy szary Kowalski będzie mógł skorzystać z AstraZeneki, Pfizera lub Moderny?

Padają pierwsze pytania o majówkę

Dziś rano Michał Dworczyk był gościem w programie „Tłit” i to również tam zapytany został o to, jak sytuacja z koronawirusem może wyglądać na początku maja, gdy Polacy tradycyjnie oddawali się relaksowi w czasie wyjazdów.

- Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej [...] ale to nie są rzeczy, które da się precyzyjnie przewidzieć. [...] Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja pandemiczna w maju - i w Polsce, i w Europie. Można robić różnego rodzaju plany, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że ostatecznie może trzeba będzie z takiego czy innego rozwiązania zrezygnować, gdyby sytuacja pandemiczna się pogarszała - stwierdził realistycznie minister KPRM w programie Wirtualnej Polski.

Przypomnijmy, że w piątek 26 marca ponownie padł rekord dobowych wykrytych zakażeń koronawirusem. MZ w raporcie poinformowało o 35 143 pozytywnych wyników testów laboratoryjnych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak będzie wyglądała majówka? Michał Dworczyk odpowiada

  • Senator PiS otwarcie zadeklarował, że nie chodzi do kościoła

  • Horban podał możliwy termin całkowitego lockdownu w Polsce

Źródło: Wirtualna Polska / Tłit / Twitter.com @MZ_GOV_PL / www.gov.pl

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >