wtv.pl

Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Przemysław Czarnek oskarżył sędziego o indoktrynowanie dzieci konstytucją. Szkołę i sędziego mogą czekać konsekwencje

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Przemysław Czarnek oskarżył sędziego Żurka, który rozmawiał z dziećmi w szkole o konstytucji, o indoktrynację. Sprawą zajmie się teraz małopolska kuratorka oświaty, Barbara Nowak. Czy sędzia i szkoła będą mieli kłopoty?

Sędzia Waldemar Żurek prowadzi zajęcia w szkołach w ramach akcji „Tour de Konstytucja”.

Przemysław Czarnek oskarża sędziego o indoktrynowanie dzieci... konstytucją

Trwa akcja „Tour de Konstytucja”, w którą w szczególności zaangażowały się środowiska skupione wokół Koalicji Obywatelskiej i środowisk sędziowskich przeciwnych rządowi Zjednoczonej Prawicy.

Sędzia Waldemar Żurek w jednej z dobczyckich szkół postanowił porozmawiać z jej uczniami o konstytucji z 1997 roku. Zwracał uwagę m.in. na artykuły dotyczące pracy małoletnich (również tej w szkole), jak i kwestie związane z przestrzeganiem konstytucji przez niektórych polityków, o co pytany był również przez uczniów.

Wieść o tym, że podczas lekcji skrytykował działania Andrzeja Dudy, szybko trafiła do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przemysław Czarnek stwierdził, że w szkołach nie ma miejsca na indoktrynację dzieci i stwierdził, że sprawą powinno zająć się kuratorium.

- To jest absolutny skandal, który będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży, które zostały użyte w celach politycznych - powiedział Czarnek w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

Kontrola z kuratorium. Będą konsekwencje?

Dobczyce mieszczą się w woj. małopolskim i podlegają jednej z najbardziej znanych kuratorek oświaty, Barbarze Nowak. Stwierdziła, że takie działania są skandaliczne i że rozmowa nie była dopasowana do wieku dzieci.

W szkole przeprowadzono kontrolę, ale nie ma nigdzie jej wyników. Sprawy nie chce komentować ani kuratorium, ani dyrekcja placówki.

Konsekwencje może ponieść również sędzia Żurek. W jego sprawie zebrało się Kolegium Sądu Okręgowego, które poprosiło o wyjaśnienie sprawy rzecznika dyscyplinarnego.

Od dłuższego czasu mówi się o projekcie ustawy zakazującym działań organizacji pozarządowych na terenie szkoły, by uniknąć „indoktrynacji” uczniów. Miałoby to zamykać pole do edukowania m.in. edukatorom seksualnym oraz wielu organizacjom działającym nie po linii rządu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [gazeta.pl][wtv.pl]

zdjęcie główne: [Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne]

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]