wtv.pl
Na Jasnej Górze Przemysław Czarnek ogłosił poszerzenie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce o biblistykę.

Twitter / Ministerstwo Edukacji i Nauki @MEIN_GOV_PL [zdjęcie wykadrowane]

Przemysław Czarnek ogłosił stworzenie nowej nauki - biblistyki. "Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Podczas niedzielnej wizyty na Jasnej Górze w związku z inauguracją 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił utworzenie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Mamy w naszym kraju wielu ws

Na ostatnią niedzielę przypadł 5. Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, w ramach którego wierni w parafiach w całej Polsce zachęcani byli do częstszego sięgania po Biblię

- Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego ponieważ bez Słowa Bożego nie ma Kościoła - mówił w niedzielę przywoływany przez episkopat.pl abp Stanisław Gądecki. - Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego - dodał abp Gądecki.

W związku z inauguracją tego wydarzenia w niedzielę na Jasnej Górze pojawił się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej. Do klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce dodana ma zostać biblistyka.

- Mamy w naszym kraju wielu wspaniałych biblistów, a Polska staje się obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. Stworzenie nowej dyscypliny - biblistyki - z pewnością pomoże w jej rozwoju - mówił na Jasnej Górze Przemysław Czarnek.

[EMBED-2687]

Za tę decyzję podziękował ministrowi Przemysławowi Czarnkowi biblista i teolog ksiądz Henryk Witczyk, stwierdzając, że umożliwi ona podjęcie dialogu badawczego z zajmującymi się biblistyką ośrodkami zagranicznymi: w Izraelu, we Włoszech, w Szwajcarii, Anglii, USA czy w Niemczech.

[EMBED-2688]

- To przełomowe wydarzenie dla polskiej biblistyki. Cieszymy się z tego bardzo - dodał ksiądz Witczyk. Mniej entuzjastycznie do pomysłu nastawieni są niektórzy internauci. - Czy planowane jest otwarcie katedry nauk o Wróżce Zębuszce? - czytamy w jednym z komentarzy na Twitterze.

[EMBED-2689]

Przemysław Czarnek i nauki o rodzinie

Warto przypomnieć, że jeszcze w lutym na organizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski konferencji poświęconej kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu Przemysław Czarnek zapowiadał powołanie innej nowej dyscypliny naukowej: nauk o rodzinie

- Ogłosiłem, że dążymy do tego, ażeby w nowym okresie ewaluacyjnym nauki o rodzinie stały się dyscypliną naukową, czyli podnosimy nauki o rodzinie - które są kierunkami studiów - do rangi dyscypliny naukowej - tłumaczył potem przywoływany przez Dziennik Gazetę Prawną minister. 

W praktyce oznaczałoby to m.in., że naukowcy mogliby doktoryzować się w tej dziedzinie. - Krótko mówiąc - nauki o rodzinie staną się dyscypliną naukową taką, jak wiele innych niezwykle ważnych dyscyplin naukowych, dyscypliną naukową, która będzie po to, ażeby wzmacniać ten kierunek badań naukowych, bo dzisiaj trzeba na nowo odkrywać rodzinę; trzeba na nowo pokazywać ludziom, co to jest rodzina, z kogo się składa, jakie ma niezwykłe znaczenie społeczne, znaczenie dla państwa, dla jego przyszłości, dla przyszłości społeczeństwa - przywoływał Przemysława Czarnka Dziennik Gazeta Prawna.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Dorosły mężczyzna straszył dziecko za ogłoszenie o słodyczach. Miał ubaw, gdy chłopiec błagał i prawie płakał

  • Viola Kołakowska wstrzykuje pod skórę jad amazońskiej żaby

  • Śpiewak: Solidarni i niesolidarni w pandemii

Źródło: Twitter / Ministerstwo Edukacji i Nauki, Facebook / Ministerstwo Edukacji i Nauki, Gazeta Wyborcza

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polityka

Jurek Owsiak ostro o zachowaniu posłów PiS. "Tego Państwa nie ma!"

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Gorąca atmosfera na sali sejmowej. Doszło do scysji między Grzegorzem Braunem a Piotrem Zgorzelskim

Czytaj więcej >
Marek Suski

Polityka

Marek Suski został zapytany o cenę kostki masła. Jego odpowiedź rozbawiła internautów

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Paweł Kukiz przedstawił Donaldowi Tuskowi propozycję. Chodzi o związki partnerskie

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Kierownictwo PiS spotkało się na pilnym spotkaniu. Najważniejsi politycy partii zjechali na Nowogrodzką

Czytaj więcej >
Marek Suski

Polityka

Suski ocenił Morawieckiego. Stwierdził, że brak mu doświadczenia, jakim pochwalić może się inny znany polityk

Czytaj więcej >