Przemysław Czarnek. (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNewsŹródło: (zdj. Il. ) ; Piotr Molecki/EastNews
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 27 Stycznia 2021

Przemysław Czarnek zwołał ważną konferencję. Przekazał najnowsze informacje dla rodziców i uczniów, mówił o egzaminach

Podczas konferencji Ministerstwa Edukacji Przemysław Czarnek odniósł się do egzaminów oraz powrotu nauki stacjonarnej klas I-III szkół podstawowych. Pod koniec poruszył również kontrowersyjny temat dotyczący przedwczesnego szczepienia posła Zbigniewa Girzyńskiego.

  • Przemysław Czarnek ogłosił, że 99% klas I-III działa już stacjonarnie
  • Minister edukacji zapowiedział, że dalsze kroki zależne będą od sytuacji epidemicznej
  • Odniósł się także do szczepienia posła Zbigniewa Girzyńskiego

Przemysław Czarnek opowiedział o tym, jak wygląda sytuacja w szkołach po umożliwieniu dzieciom klas I-III powrotu do nauki stacjonarnej. 

Przemysław Czarnek mówi o powrocie do szkół

Minister edukacji podsumował kilka ostatnich dni, w których uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych powrócili do nauki stacjonarnej

- To jest już ósmy dzień pobytu dzieci z klas I-III w szkołach podstawowych, ósmy dzień po zakończeniu ferii zimowych, na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach podstawowych i szkołach tam, gdzie odbywa się nauczanie stacjonarne - powiedział. 

Odniósł się również do sytuacji przedszkoli, do których powróciła już część dzieci. 

Onet nieoficjalnie: Już 1 lutego koniec uciążliwego obostrzenia. Podano, co może pójść na pierwszy ogieńOnet nieoficjalnie: Już 1 lutego koniec uciążliwego obostrzenia. Podano, co może pójść na pierwszy ogieńCzytaj dalej

- Informacje bardzo dobre - nie zmienia się sytuacja w jakikolwiek sposób od ośmiu dni. (…) Pracuje w skali całej Polski 15 170 przedszkoli w trybie stacjonarnym - chwalił Przemysław Czarnek. 

Minister edukacji przyznał, że być może w połowie lutego do szkół powrócą uczniowie klas VIII i maturzyści. Wszystko ma być uzależnione od sytuacji pandemicznej i ilości przypadków zakażeń koronawirusem. 

Zapowiedział też, że w przypadku pogorszenia się sytuacji, rozpatruje się możliwość przywrócenia nauki zdalnej również uczniom, którzy 18 stycznia powrócili do szkół. 

- Najważniejsze jest życie i zdrowie społeczeństwa i to jest wytyczną do podejmowania decyzji w tym zakresie. (….) My przygotowujemy się na każdą okoliczność - powiedział Przemysław Czarnek. 

Konsultacje do egzaminów umożliwione 

Przemysław Czarnek zapowiedział, że do szkół powróciły także konsultacje maturalne i dotyczące egzaminów ósmoklasistów. Muszą jednak odbywać się w określonym reżimie sanitarnym. 

- Stosowanie się do wymogów przynosi oczekiwane rezultaty (…) Pragnę podkreślić, że tak jak i przed świętami Bożego Narodzenia, tak i teraz, dyrektorzy szkół mogą organizować konsultacje indywidualne klas VIII. Konsultacje dla ósmoklasistów oraz maturzystów są, były i mogą być organizowane w małych grupach - zapowiedział minister edukacji. 

Na koniec konferencji Przemysław Czarnek odniósł się także do kontrowersyjnego tematu przedwczesnego szczepienia posła Zbigniewa Girzyńskiego, któremu Uniwersytet Mikołaja Kopernika umożliwił wakcynację poza kolejką. 

- Ponieważ rzecz miała miejsce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (…) wystosowałem pismo do rektora, by najdalej w ciągu 3 dni złożył wyjaśnienia odnośnie tego jak doszło do sytuacji z grudnia, opisywanej w mediach i jak doszło do szczepień osób, które są pracownikami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ale nie wykładowcami studiów medycznych, nie studentami studiów medycznych - zapowiedział minister edukacji. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: