Przemysław Czarnek przedstawił założenia przygotowania do powrotu do szkół. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 8 Stycznia 2021

Pilna konferencja ministra edukacji wreszcie się odbyła. Najnowsze informacje ws. powrotu dzieci do szkół

Przemysław Czarnek, po przełożeniu konferencji z godziny 14, wreszcie doprowadził do jej odbycia się. Podczas wystąpienia zapewnił, że nie poda w najbliższym czasie dokładnej daty powrotu dzieci do szkół, ale że chce rozpocząć część praktyczną, która ma pozwolić przygotować się na ten powrót. Datę ma za to podać premier Mateusz Morawiecki po konsultacjach.

Pierwszeństwo w kwestii powrotu będą miały dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. 

Długo oczekiwana konferencja. Przemysław Czarnek przedstawił założenia przygotowania do powrotu do szkół

Długo oczekiwana konferencja, która była wcześniej przekładana, doszła do skutku. Ministerstwo Edukacji zapowiadało ją wcześniej na godzinę 14, a potem ją odwołało bez podawania konkretnej godziny. Dopiero 20 minut przed jej rozpoczęciem dowiedziano się o tym, że w ogóle się odbędzie i to bez udziału mediów. 

Czarnek poinformował o tym, że nie zna dokładnej daty powrotu dzieci do szkół - w tej kwestii wszystko zależy od premiera Morawieckiego, który po konsultacjach, ma zdecydować, czy dzieci rzeczywiście będą mogły wrócić do nauki stacjonarnej. Minister nie wyklucza jednak powrotu najmłodszych uczniów nawet w przyszłym tygodniu.

- Nie ogłaszamy ostatecznej decyzji o powrocie dzieci do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje pan premier w przyszłym tygodniu po dodatkowych konsultacjach z radą medyczną - mówił minister.

Zacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyZacznie się już 1 kwietnia, odpowiedzieć obowiązkowo będzie musiał każdy. Jedynie do 30 czerwca 2021 roku potrwa Narodowy Spis PowszechnyCzytaj dalej

Opowiedział także, kto jest w radzie konsultacyjnej - mówił m. in. o kuratorach, dyrektorach wielu szkół w Polsce. 

Zapowiedziano również serię przygotowań, które mają sprawić, że w szkołach wszyscy mają poczuć się bezpieczniej, zarówno nauczyciele, rodzice, jak i dzieci. 

Ruszyć ma ogólnopolska akcja badania nauczycieli, czyli możliwość dobrowolnego wykonania badań przesiewowych przez tych, którzy uczą w klasach 1-3 szkoły podstawowej, w szkołach specjalnych oraz o osobach związanych z administracją szkolną. Mają być one również darmowe. 

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o akcji badania nauczycieli

- W ramach przygotowywania do rozpoczęcia nauki została podjęta decyzja o przeprowadzeniu testów przesiewowych wśród nauczycieli oraz pracowników szkół. Do testów zgłosiło około 165 tys. chętnych. Badania przy pomocy testów PCR, w 600 punktach wymazowych - mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Testy przeprowadzane będą w Wojewódzkich oraz Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Dokładną listę miejsc, do których należy się udać, dat i godzin poboru próbek od nauczycieli i pracowników administracyjnych, będzie można zobaczyć na stronach internetowych tych placówek

Wyniki testu będą udostępniane na Internetowym Koncie Pacjenta, które, jeśli jeszcze się go nie posiada, należy założyć na stronie pacjent.gov.pl. W przypadku wyniku pozytywnego informacja zostanie przekazana bezzwłocznie - stacja zadzwoni do osoby zakażonej. 

źródło: [Facebook/Ministerstwo Edukacji i Nauki]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: