wtv.pl > Polityka > "Kieruję zawiadomienie do prokuratury". Mariusz Błaszczak reaguje w sprawie słów Władysława Frasyniuka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:03

"Kieruję zawiadomienie do prokuratury". Mariusz Błaszczak reaguje w sprawie słów Władysława Frasyniuka

Słowa Władysława Frasyniuka doczekały się reakcji premiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

- Śmieci po prostu. To nie są ludzkie zachowania - powiedział na antenie TVN24 o żołnierzach na granicy polsko-białoruskiej Władysław Frasyniuk. Na słowa szybko zareagował premier Mateusz Morawiecki. - Kieruję zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego - poinformował z kolei Mariusz Błaszczak.

W niedzielę gościem Bogdana Rymanowskiego był Władysław Frasyniuk. Rozmowa dotycząca sytuacji migrantów na granicy Polski i Białorusi stała się pretekstem do skrytykowania działań obecnych tam żołnierzy.

- Patrzę też z niepokojem na tę arogancję, chamstwo, prostactwo. Szczerze powiedziawszy słowo "żołnierz" jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich, poza granicami - mówił na antenie TVN24 były działacz opozycyjny.

To jednak nie wszystkie słowa krytyki, jakie padły w stronę polskich żołnierzy. Ostra ocena Władysława Frasyniuka doczekała się odpowiedzi ze strony premiera i ministra obrony narodowej.

"Złe słowa i poniżające inwektywy"

W nocy z niedzieli na poniedziałek na profiu Mateusza Morawieckiego na Facebooku pojawiła się odpowiedź na krytyczne względem żołnierzy słowa Władysława Frasyniuka.

- Język naszej debaty publicznej od dawna pozostawia wiele do życzenia - rozpoczął swój wpis premier.

Szef rządu podkreślił, że to opozycja oraz "wspierające ją organizacje" wprowadziły "złe słowa" i "poniżające inwektywy" do mediów, czy życia publicznego.

Mateusz Morawiecki wprost stwierdził, że w niedzielę padły słowa, które "muszą się spotkać z potępieniem". Premier zwrócił uwagę, że prowadzący niedzielną rozmowę Bogdan Rymanowski nie zareagował na słowa Władysława Frasyniuka.

Do prokuratury trafi zawiadomienie

- To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu, przeciwnie - plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice, albo dziadkowie - stwierdził również na antenie Władysław Frasyniuk.

Mateusz Błaszczak był w swojej ocenie wypowiedzi opozycjonisty z PRL zdecydowanie bardziej stanowczy. Minister wprost stwierdził, że "szkoda słów".

- Takie zachowania trzeba konsekwentnie zwalczać. Kieruję zawiadomienie do prokuratury ws. znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego - napisał na Twitterze polityk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Cios w TVN

Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister w jego rządzie zdecydowali się na wypunktowanie, że słowa Władysława Frasyniuka padły na antenie TVN24.

Mariusz Błaszczak podkreslił, że Władysław Frasyniuk jest jednym z autorytetów, po który prywatna stacja informacyjna bardzo często sięga.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: tvn24.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER