wtv.pl
protest

Piotr Molecki/East News

Protest medyków w Warszawie. Przed KPRM pojawiło się "białe miasteczko". Strajkujący nie zamierzają ustąpić

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

W sobotę w Warszawie rozpoczął się protest medyków. Udział biorą m.in. lekarze rezydenci, pielęgniarki i ratownicy. Już teraz zapowiadają, że nie zamierzają ustąpić i będą protestować dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione.

Niektóre z instalacji "białego miasteczka" stworzonych przez demonstrantów prezentują się bardzo... dosłownie.

Medycy na wojnie z rządem

11 września rozpoczął się wielki protest pracowników medycznych. Jak twierdzą organizatorzy demonstracji, do Warszawy zjechało ok. 40 tys. osób.

Sobotni etap protestu swój finał miał przed Kancelarią Premiera, gdzie rozstawione zostało tzw. "białe miasteczko". Gdy niektórzy z protestujących wrócą do swoich miast, by pracować, część z nich pozostanie w miejscu demonstracji.

Choć medycy planowali podejść bliżej siedziby szefa Rady Ministrów, drogę zagrodzili im funkcjonariusze policji. Na miejscu rozstawione były również barierki.Nie przeszkodziło to jednak pracownikom medycznym, którzy głośno skandowali hasła w obronie swoich praw, trzymając transparenty i stawiając na miejscu instalacje obrazujące ich rozgoryczenie.

- Zostajemy tutaj tak długo, aż zrealizujemy nasze postulaty - zapowiedział cytowany przez Money.pl Piotr Pistula z Porozumienia Rezydentów.

To dopiero początek protestu

12 września rozpocznie się kolejny dzień strajku, który poświęcony ma być przede wszystkim pielęgniarkom i położnym. O godz. 10 rozpocząć ma się konferencja prasowa.Protestujący rolnicy zrzeszeni pod szyldem Agrounii zapowiedzieli, że wkrótce obok "białego miasteczka" stanie również ich namiot. Na strajku byli obecni również i dzisiaj.

Rozgoryczenie pracowników służby zdrowia widoczne jest gołym okiem. Podczas manifestacji pojawiały się hasła uderzające w premiera Morawieckiego. Zarzucano mu, że doprowadził polskich medyków do ostateczności.- Panie ministrze, powiedział pan, że spełnienie postulatów jest nierealne - mówił dziś przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Czy my domagamy się, żeby słońce w nocy świeciło? - pytał.

Protestujący medycy chcą m.in. wyższych wynagrodzeń, zatrudniania dodatkowych pracowników, czy wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: money.pl, wtv.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >