wtv.pl
Andrzej Duda

Pawel Wodzynski/East News

Protest Medyków pod KPRM. Onet: Przedstawiciele prezydenta zamierzają podjąć rozmowy ze strajkującymi

15 Września 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała podjęcie rozmów z protestującymi w Warszawie przedstawicielami służb medycznych. Jak ustalił Onet, z manifestującymi spotkać ma się prezydencka minister ds. dialogu społecznego.

Czy reprezentanci Andrzeja Dudy zdołają doprowadzić do konsensusu?

Protest medyków trwa. Onet: Do akcji wkracza Andrzej Duda

Od soboty w Warszawie trwa wielki protest przedstawicieli służb medycznych. Do stolicy zjechali m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, czy lekarze rezydenci. Tym razem zapowiadają, że nie zamierzają odpuścić.

Przed Kancelarią Premiera powstało tzw. białe miasteczko. Protestujący zapowiadają, że nie opuszczą go, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. Te, zdaniem rządu, są jednak nie do zrealizowania.

Demonstranci domagają się m.in. podwyżek oraz natychmiastowego podwyższenia nakładów na służbę zdrowia do 8% PKB. Nie zdecydowali się na uczestnictwo w rozmowach z Adamem Niedzielskim, który we wtorek zaprosił ich na mediacje. Chcą dyskutować bezpośrednio z premierem.

Nic nie zapowiada jednak tego, by Mateusz Morawiecki zamierzał spotkać się z protestującymi. W tej sytuacji kroki ku załagodzeniu sytuacji podjąć miała Kancelaria Prezydenta.

Bromber

Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związki zawodowe spytały, dlaczego

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie już wkrótce?

Andrzej Duda nie weźmie bezpośredniego udziału w rozmowach z medykami. Według ustaleń Onetu wyznaczona została do tego jego minister ds. dialogu społecznego Bogna Janke.Redakcja przekazała, że na środę planowane jest spotkanie ze strajkującymi, w którym udział zapowiedział już Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, a także Naczelna Izba Aptekarska. Pojawi się również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Nie wszyscy zamierzają jednak rozmawiać z przedstawicielami prezydenta. Już teraz swój udział w rozmowach wykluczyło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Wielu postuluje o bezpośrednie spotkanie z prezydentem, sugerując że sprawa jest zbyt poważna, by zajmowała się nią jego przedstawicielka.

We wtorek powołany został przez Adama Niedzielskiego nowy wiceminister zdrowia, Piotr Bromber. Zapowiedziano, że polityk odpowiedzialny będzie za sprawy, które mają być fundamentalne dla poprawnego działania służby zdrowia.

Zarząd Krajowy OZZL zarzuca jednak, że pensja nowego wiceministra (16 tys. zł) jest co najmniej dwa razy wyższa niż ta, którą otrzymuje lekarz specjalista z 20-letnim doświadczeniem, co protestujący postrzegają jako dodatkowy "policzek" w nich wymierzony.

Najważniejsze bitwy w historii Polski. Gdyby ta z pytania nr 3 potoczyła się inaczej, Polski mogłoby dziś nie być

Pytanie 1 z 10

Często pierwszą z ważnych bitew w historii Polski wymieniana jest bitwa pod Cedynią. Miała ona miejsce w

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: onet.pl, wtv.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >