wtv.pl > Pogoda > Prognoza pogody na niedzielę: ostrzeżenia I stopnia przed burzami i deszczem. IMGW prognozuje również wezbrania rzek
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Prognoza pogody na niedzielę: ostrzeżenia I stopnia przed burzami i deszczem. IMGW prognozuje również wezbrania rzek

Prognoza pogody na niedzielę: ostrzeżenia I stopnia przed burzami i ulewnymi deszczami
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

- Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad - informuje Piotr Ojrzyński z IMGW. Prognoza pogody na niedzielę zapowiada wystąpienie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia I stopnia dla dwóch regionów w kraju.

Pogoda na niedzielę. W części kraju już od rana pada się silny deszcz. Od godziny 2 w nocy na południowych wschodzie kraju obowiązuje ostrzeżenie I stopnia przed intensywnym deszczem.

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadu miejscami od 30 mm do 45 mm - przekazała Monika Kaseja, synoptyk IMGW.

Prognoza pogody na niedzielę: deszcz, burze i duże zachmurzenie

IMGW ostrzega przed burzami nad Polską. - Burze możliwe będą w zachodniej połowie kraju. Będą to głównie pojedyncze komórki - informują meteorolodzy.

W związku z niedzielną prognozą pogody wydano ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Obejmują one powiaty w okolicach Jeleniej Góry, Legnicy, Wrocławia, czy Bolesławca, Bystrzycy Kłodzkiej i Kędzierzyna-Koźla.

>

Źródło: imgw

- Burze będą występować głównie w godzinach popołudniowych - dodaje w komunikacie IMGW. Ostrzeżenia I stopnia obowiązywać będą do godziny 22:00 w niedzielę.

To nie jest jedyny region, który przygotować musi się na ponurą niedzielę. Na wschodzie kraju sytuacja będzie równie trudna. Dodatkowo IMGW informuje, że w Tatrach spaść może deszcz ze śniegiem.

Intensywny deszcz zagrożeniem dla mieszkańców wschodniej części kraju

Powiaty objęte ostrzeżeniem I stopnia przed deszczem to między innymi powiaty: stalowolski, tarnobrzeski i niżański. Alerty w związku z prognozą pogody na niedzielę obowiązują również w powiatach: dębickim, przeworskim oraz w Rzeszowie.

>

Źródło: imgw

Krańcowe powiaty kraju również spodziewać mogą się intensywnych opadów. W związku z pogodą IMGW ostrzega mieszkańców regionów wschodnich przed wezbraniami rzek i przekraczaniu stanów ostrzegawczych poziomów wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Ostrzeżenia przed wezbraniami rzek

Synoptyk Artur Franczyk podkreśla, że na mniejszych rzekach zjawisko wezbrania może mieć charakter nagły i gwałtowny. - W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów, notowane będą wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych - przekazuje.

Hydrologiczne alerty obowiązują między innymi na zlewniach: Wisłoka od Rzeszowa do ujścia, San od ujścia Wiaru do ujścia prawobrzeżnej części Wisły, czy na zlewni Wisłoki od Krajowic do ujścia oraz na rzece San od Soliny do Sanoka (Olchowców).

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane