wtv.pl > Polska > Sopot w strefie zagrożenia wystąpieniem ptasiej grypy. Mieszkańcy mają się nie zbliżać do ptaków
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:23

Sopot w strefie zagrożenia wystąpieniem ptasiej grypy. Mieszkańcy mają się nie zbliżać do ptaków

wtv
WTV.pl
  • W Sopocie wykryto obecność wirusa H5N8, nazywanego powszechnie wirusem ptasiej grypy

  • Poprzednio obecność patogenu stwierdzono również we Władysławie czy w Gdańsku

Sopot został wskazany jako obszar zagrożony wystąpieniem wirusa ptasiej grypy, informuje internetowy serwis Radia Zet.

Lokalni urzędnicy wystosowali apel do mieszkańców miasta, w którym zwracają uwagę, by nie zbliżać się do ptaków oraz by ich nie dokarmiać.

Hodowców poproszono o zastosowanie się do wszystkich niezbędnych restrykcji. Wytyczne, które określono w rozporządzeniu, mają obowiązywać do czasu ich uchylenia, wskazuje wspomniany portal.

Wirus ptasiej grypy wykryty w Sopocie

Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu straży miejskiej, dzwoniąc pod numer telefonu 986 lub 58-521-38-50 – przekazała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Wobec obowiązującego zagrożenia przy wejściach na plaże, w okolicy słynnego sopockiego mola oraz przy wjazdach do miasta trwa montaż ostrzegawczych tablic. W informowaniu mieszkańców o zagrożeniu pomóc ma ponadto Straż Miejska.

Radio Zet zwraca uwagę, że w połowie lutego martwe łabędzie odnaleziono we Władysławowie oraz w okolicach Swarzewa. Fakt, że zwierzęta były zakażone ptasią grypą, potwierdził wówczas powiatowy lekarz weterynarii w Pucku.

Warto zaznaczyć, że wirusa wykryto również u ptaków w parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Obecność H5N8 stwierdzono ponadto u łabędzi na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

źródło: Radio Zet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Polska
Powiązane