Wirus ptasiej grypy (H5N8) został wykryty w Sopocie.. (zdj. ilustr.) pixabay/Bokskapet
Źródło: (zdj. ilustr.) pixabay/Bokskapet
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Lutego 2021

Sopot w strefie zagrożenia wystąpieniem ptasiej grypy. Mieszkańcy mają się nie zbliżać do ptaków

Ptasia grypa została wykryta w Sopocie. W efekcie powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał rozporządzenie, w którym miasto zostało zakwalifikowane jako obszar zagrożony wystąpieniem wirusa H5N8, podaje Radio Zet.

  • W Sopocie wykryto obecność wirusa H5N8, nazywanego powszechnie wirusem ptasiej grypy
  • Poprzednio obecność patogenu stwierdzono również we Władysławie czy w Gdańsku

Sopot został wskazany jako obszar zagrożony wystąpieniem wirusa ptasiej grypy, informuje internetowy serwis Radia Zet.

Lokalni urzędnicy wystosowali apel do mieszkańców miasta, w którym zwracają uwagę, by nie zbliżać się do ptaków oraz by ich nie dokarmiać.

Hodowców poproszono o zastosowanie się do wszystkich niezbędnych restrykcji. Wytyczne, które określono w rozporządzeniu, mają obowiązywać do czasu ich uchylenia, wskazuje wspomniany portal.

Wirus ptasiej grypy wykryty w Sopocie

Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu straży miejskiej, dzwoniąc pod numer telefonu 986 lub 58-521-38-50 – przekazała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Wobec obowiązującego zagrożenia przy wejściach na plaże, w okolicy słynnego sopockiego mola oraz przy wjazdach do miasta trwa montaż ostrzegawczych tablic. W informowaniu mieszkańców o zagrożeniu pomóc ma ponadto Straż Miejska.

Dziwnów. Samochód wpadł do zalewu. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieciDziwnów. Samochód wpadł do zalewu. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieciCzytaj dalej

Radio Zet zwraca uwagę, że w połowie lutego martwe łabędzie odnaleziono we Władysławowie oraz w okolicach Swarzewa. Fakt, że zwierzęta były zakażone ptasią grypą, potwierdził wówczas powiatowy lekarz weterynarii w Pucku.

Warto zaznaczyć, że wirusa wykryto również u ptaków w parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie. Obecność H5N8 stwierdzono ponadto u łabędzi na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

źródło: Radio Zet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: