wtv.pl
IMGW przekazało prognozę pogody na nadchodzące godziny

WTV

Nie tylko śnieg. Alerty w wielu częściach kraju. Należy zachować ostrożność

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Najnowsza prognoza pogody niesie ze sobą komunikaty o możliwych niebezpiecznych sytuacjach, na które muszą przygotować się mieszkańcy niektórych regionów. Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że we wschodni

Przedstawiona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prognoza pogody nie będzie powodem do zadowolenia wielu osób. Szczególnie ci, którzy planują nocne, bądź wczesnoporanne podróże powinni zapoznać się z komunikatami wydanymi przez ekspertów.

Niestety wizja tego, jak wyglądać będą najbliższe godziny w związku z zaprezentowaną prognozą pogody nie będą pocieszeniem dla tych, którzy wyglądają na horyzoncie wiosennej aury. Śnieg nadal towarzyszyć będzie części Polski.

Spadnie świeży śnieg, prognoza pogody nie pozostawia złudzeń

IMGW na swoich kanałach informacyjnych opublikowało najnowszą prognozę pogody. Jednocześnie przypomniano, że część powiatów wschodniej Polski nadal pozostaje objęta alertami pierwszego stopnia.

Niektórzy, budząc się rano, mogą być zdziwieni tym, ile centymetrów pokrywy śnieżnej przybyło w godzinach nocnych. W części województwa podlaskiego do rana przybyć może nawet 15-20 centymetrów świeżego śniegu. To nie koniec zimowych wiadomości, jakie przynosi ze sobą prognoza pogody na najbliższe godziny.

Mapa na stronie IMGW (stan na 26.01.2021 r. godzina 20:30) wskazuje, iż w powiatach: siemiatyckim, hajnowskim, bielskim, wysokomazowieckim, zambrowskim, białostockim, łomżyńskim, kolneńskim, grajewskim, monieckim, sokólskim, augustowskim, ełckim, oleckim, suwalskim, sejneńskim i gołdapskim zapowiadane są zamiecie i zawieje śnieżne. Wiatr może osiągać prędkość od 25 km/h do 40 km/h, a w porywach nawet blisko 70 km/h.

Dodatkowo w powiatach augustowskim, ełckim, oleckim, suwalskim, sejneńskim i gołdapskim prognoza pogody przewiduje wyjątkowo intensywne opady śniegu. W tym regionie mieszkańcy mogą spodziewać się, że przez noc przybędzie nawet 20 centymetrów śniegu.

Nie tylko śnieg, kierowcy muszą uważać na oblodzenia

Po informacji o ostrzeżeniach związanych z opadami śniegu IMGW zdecydowało się na zamieszczenie jeszcze jednego, osobnego komunikatu. Związany jest on z faktem, iż prognoza pogoda mówi o możliwych oblodzeniach, które pojawić mogą się na drogach.

Kierowcy poruszający się po trasach w południowo-wschodniej części kraju powinni zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące na drodze. To właśnie tam, m.in. w powiatach częstochowskim, krakowskim, Katowicach, czy w powiecie nowosądeckim i sandomierskim przewidywane są oblodzenia.

Prognoza pogody wskazuje, iż prawdopodobieństwo ich wystąpienia to aż 80 proc. Oblodzenie pojawić mogło się na trasach już w okolicach godziny 17, a alert pierwszego stopnia przewiduje, że taki stan rzeczy może utrzymać się do jutra, tj. 27.01.2021 r., do godziny 9 rano.

Przed nami chłodna noc

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków z IMGW tej nocy nie należy spodziewać się zmian w dotychczasowym trendzie temperaturowym. Prognoza pogody wskazuje, że najcieplej będzie w Gdańsku, gdyż tylko tam termometry wskażą 0 stopni Celsjusza.

Najzimniej będzie w Katowicach, gdzie należy spodziewać się temperatury -3 stopni Celsjusza. Termometry w reszcie kraju wskazywać będą -1 bądź -2 stopnie. Temperatura odczuwalna może być niższa ze względu na podmuchy wiatru.

Źródło: Twitter.com @IMGWmeteo / meteo.imgw.pl / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Przez gminę Tereszpol w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie) najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Źródło zdjęcia: Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie

Pogoda

Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc. Wiosennie nie będzie, pojawi się nawet śnieg

Czytaj więcej >