wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prof. Simon ocenił zachowanie rządzących w czasie pandemii

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Prof. Simon nawiązał do przypadków łamania obostrzeń przez wprowadzających je przedstawicieli władzy. Jako osobę, która najczęściej zdawała się lekceważyć restrykcje, wirusolog wymienił prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – To jest skrajn

Goszczący w programie Onetu prof. Krzysztof Simon został zapytany, czy nie zgodziłby się z tezą, że chaos wywołany niechęcią części Polek i Polaków do wprowadzanych ograniczeń oraz do systemu szczepień wynika z nieodpowiedzialnego zachowania rządzących, którzy nierzadko sami łamali wprowadzane przez siebie obostrzenia.

Ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu wojewódzkim im. Gromkowskiego we Wrocławiu zaznaczył, że nie chciałby uogólniać, twierdząc, że rzecz dotyczy wszystkich przedstawicieli władzy, jednak w trakcie przeszło 12 miesięcy zmagania z pandemią opinia publiczna mogła prześledzić liczne przykłady lekceważenia zasad reżimu sanitarnego.

Byliśmy świadkami skandalicznych scen: jakieś uroczystości, jakieś pomniki, jakieś msze bez masek – wyliczał ekspert. Jako osobę, która najczęściej nie przestrzegała wywołanych pandemią obostrzeń, prof. Simon wymienił prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Prof. Simon o Jarosławie Kaczyńskim: Jest w grupie skrajnego ryzyka

Jako najbardziej rażące przypadki omijania wprowadzanych ograniczeń należy wymienić zeszłoroczną 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdy prowadzeni przez Jarosława Kaczyńskiego przedstawiciele władzy tłumnie zgromadzili się na placu Piłsudskiego, a także późniejszą wizytę prezesa na zamkniętym cmentarzu Powązkowskim.

Nie mniejsze kontrowersje wywołała też odbywająca się w szpitalu w Starachowicach msza święta w intencji zmarłej matki polityka, Jadwigi Kaczyńskiej. Kwestię opieszałości służb w sprawie ukarania uczestników nabożeństwa poruszaliśmy TUTAJ.

On jest wiekowym człowiekiem i dla mnie to jest skrajnie niebezpieczne zachowanie – ocenił prof. Simon, wspominając Jarosława Kaczyńskiego. – Mając siedemdziesiąt kilka lat, jest w grupie skrajnego ryzyka.

[EMBED-2477]

W zachęcaniu Polek i Polaków do przestrzegania restrykcji nie pomógł też premier Mateusz Morawiecki, który w maju ubiegłego roku opublikował zdjęcie z jednej z restauracji w Gliwicach, na którym siedział przy jednym stoliku wraz z właścicielami. Według ówczesnych obostrzeń przy jednym stole przebywać mogli jedynie członkowie tego samego gospodarstwa domowego.

Jakiś czas później szef rządu Prawa i Sprawiedliwości dał się sfotografować w kinie, nie mając założonej maseczki, po raz kolejny łamiąc tym samym ogłaszane przez siebie zasady reżimu sanitarnego.

Lockdown przedłużony

7 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 910 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu minionej doby w związku z zakażeniem zmarło rekordowe 638 osób.

Na popołudniowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu lockdownu, pierwotnie wprowadzonego do 9 kwietnia. Obowiązujące obostrzenia zostaną z nami przynajmniej do 18 stycznia.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Onet / WTV / Twitter

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >