wtv.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rozwój czwartej fali pandemii rodzi pytania o ewentualne obostrzenia. Prof. Andrzej Horban zdradził, że Rada Medyczna “jest coraz bliżej rekomendacji”, aby wprowadzić restrykcje w poszczególnych powiatach. Jego zdaniem ograniczeń należy spodziewać w okolicach szczytu czwartej fali.

Prof. Horban: to dopiero początek przyspieszenia. Będą obostrzenia

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1344 nowych przypadkach koronawirusa. Ostatni raz resort raportował tego typu liczby w maju 2021 r. Eksperci i politycy są zgodni, że czwarta fala stała się faktem.

- To dopiero początek przyspieszenia - ostrzegał prof. Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM. - Wzrosty zakażeń będą nawet większe, dlatego że ta epidemia na powrót się rozkręca, gdyż ona zależy również od liczby ośrodków zakażeń, liczby osób chorych - tłumaczył ekspert. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Prof. Horban stwierdził, że hamulcem rozwoju czwartej fali są szczepienia. Jednak zainteresowanie przyjmowaniem preparatu przeciwko koronawirusowi zdecydowanie spadło. Dlatego też konieczne może być wprowadzenie restrykcji.

- Jesteśmy niestety coraz bliżej rekomendacji, by wprowadzić w wybranych powiatach obostrzenia dla osób niezaszczepionych - zdradził szef Rady Medycznej przy premierze.

Ograniczenia na wzór francuski. Kiedy?

Ekspert tłumaczył, że najbardziej prawdopodobny jest tzw. model francuski. Na czym polega? W tym wariancie obostrzenia dotyczą osób, które “nie chcą skorzystać z dobrodziejstwa szczepień”. Ludzie zdrowi i zaszczepieni nie muszą obawiać się ograniczeń.

Wśród ewentualnych obostrzeń prof. Horban wymienił m.in. brak wstępu do restauracji dla osób niezaszczepionych. - Na pewno będzie sprawdzanie paszportów covidowych przy wejściu do restauracji - zaznaczył.

Zdaniem eksperta obostrzeń należy spodziewać się w okolicach szczytu czwartej fali pandemii. - Za miesiąc, za 6 tygodni - taki scenariusz jest możliwy - stwierdził prof. Horban.

Wschodnia Polska musi przygotować się na obostrzenia

Które regiony są najbardziej zagrożone? W trakcie piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że najbardziej niepokojąca sytuacja ma miejsce na wschodzie Polski. 

- Lubelskie odstaje, zarówno a poziomie zakażeń na 100 tys. mieszkańców, jak i skuteczności odsetka pozytywnych testów - tłumaczył.

Sobota 2 października to już piąty dzień z rzędu, kiedy woj. lubelskie plasuje się na szczycie niechlubnego rankingu dziennych zakażeń pod kątem województw. W piątek nowych przypadków było 274, a w sobotę - 254.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Sejm zadecydował o ustanowieniu kolejnego święta państwowego. Polacy celebrować będą dzień zwycięskiego powstania

  • Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

  • Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]