wtv.pl > Polska > Poruszające sceny podczas pogrzebu zabitego policjanta
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:20

Poruszające sceny podczas pogrzebu zabitego policjanta

Racibórz
materiały policyjne

Racibórz. Pogrzeb aspiranta Michała Kędzierskiego odbył się dziś w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii. Na miejscu stawiły się nie tylko liczne oddziały policji, ale, co mogło być zaskoczeniem dla bliskich, również członkowie lokalnej społeczności. Hołd zmarłemu oddano w całym kraju.

  • Aspirant Kędzierski pracował dla raciborskiej policji od 10 lat. Wcześniej pracował w lokalnej prasie. Mieszkańcy mogli słuchać jego audycji, a później śledzić występy w programach telewizyjnych

  • Informacje o śmierci funkcjonariusza obiegły media 4 maja. Kędzierskiego zastrzelono podczas legitymowania kierowcy przy jednej z osiedlowych ulic. Strzał oddał mężczyzna w stroju przypominającym ubiór policjanta

  • Pomimo natychmiastowego udzielenia pomocy medycznej, a wcześniej pomocy przedmedycznej, nie udało się uratować życia pracownika lokalnej komendy

Podczas ceremonii w Raciborzu mogliśmy dostrzec ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Kamińskiego, a także komendanta głównego policji, Jarosława Szymczyka. Na miejscu był także głównodowodzący policji w Raciborzu - Łukasz Kerbs.

Racibórz jest miastem ulokowanym na ternie województwa śląskiego. Gmina była także historyczną stolicą Górnego Śląska. Według Danych Głównego Urzędu Statycznego na jej terenie żyje blisko 54 tysiące mieszkańców i mieszkanek.

Pogrzeb aspiranta Michała Kędzierskiego. Zastrzelonego policjanta pożegnała cała Polska

Kerbs wygłosił mowę pożegnalną. Zmarłego opisał jako dobrego, ciepłego, a przede wszystkim otwartego na świat człowieka. - Zostawiłeś w rozpaczy nas wszystkich. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogłem mieć w swoich szeregach takiego policjanta - deklarował.

Jak podają dzienikarze RMF FM, w kościele wystawiono trumnę, do której dołączono czarną wstęgę oraz zdjęcie aspiranta. Nie brakowało także wieńców. Wyeksponowano państwowe odznaczenie nadane pośmiertnie przez Andrzeja Dudę.

Nagranie z pogrzebu aspiranta Michała Kędzierskiego w Raciborzu zostały opublikowane w mediach społecznościowych przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Na materiałach możemy dostrzec liczne policyjne radiowozy, które przy włączonych syrenach przemieszczały się ulicami miasta.

Funkcjonariusze żegnali zmarłego przyjaciela w Raciborzu salutując przed służbowymi pojazdami. Przedsięwzięcie, choć tłumne, odbyło się przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarno-epidemicznych.

Na miejscu można było dostrzec także przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Lipnie.

Pochowanego aspiranta pożegnano również za pośrednictwem głównego konta Polskiej Policji na Twitterze. "Cześć Pamięci naszego Kolegi aspiranta Michała Kędzierskiego! Michale, Polska Policja nigdy o Tobie nie zapomni. Żegnała Cię cała Polska!" - czytamy we wpisie.

Do publikacji dołączono nagrania z całego kraju, gdzie policjanci licznie salutowali przy włączonych syrenach radiowozów.

Aspiranta Kędzierskiego pożegnano także podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. W minucie ciszy udział brał sam Andrzej Duda, który wydał osobisty komunikat za pośrednictwem Twittera.

"Jestem wstrząśnięty [...] Zginął na służbie zabity przez bandytę. Nie ma zgody, aby ktokolwiek podnosił rękę na tych, którzy narażając życie służą społeczeństwu" - możemy przeczytać w mediach społecznościowych. Prezydent złożył rodzinie i bliskim zmarłego wyrazy współczucia.

"Rodzina, przyjaciele oraz mundurowi różnych służb oddali cześć Koledze. Michał na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - zapewniali przedstawiciele policjantów ze Śląska.

Zastrzelonemu podczas interwencji w Raciborzu hołd oddali także pracownicy całego garnizonu mazowieckiego.

Funkcjonariusze z lubelskiej policji w komunikacie wskazali, że aspirant "do końca wypełnił słowa roty ślubowania". Mowa o słowach: "Ślubuję strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia".

Poniżej przedstawiamy pozostałe relacje czczenia pamięci zmarłego.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Uwaga! TVN]