wtv.pl > Gospodarka > 14. emerytura już tej jesieni. Tłumaczymy krok po kroku, na co mogą liczyć seniorzy
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:58

14. emerytura już tej jesieni. Tłumaczymy krok po kroku, na co mogą liczyć seniorzy

14. emerytura
Marek BAZAK/East News

Wypłaty 14. emerytury ruszą już w listopadzie 2021 roku. Wsparcie z budżetu państwa jest jednorazowe i może się nie powtórzyć. Nie każdy dostanie obiecywane przez PiS środki. Krok po kroku tłumaczymy, o co chodzi z dodatkowym świadczeniem.

Zjednoczona Prawica już w kwietniu 2020 roku wypłaciła seniorom 13. emerytury. 1200 zł brutto będzie każdego roku trafiać do kieszeni każdej osobie, która przekroczyła wiek emerytalny.

W przypadku 14. emerytury mowa o jednorazowym świadczeniu. Rząd wciąż nie potwierdził, czy przedłuży program socjalny na następne lata.

Emeryci będą mogli liczyć na wypłatę w wysokości 1250,88 złotych brutto. "Na rękę" jest to 1022,30 złotych.

Wypłaty 14. emerytury już w listopadzie. Krok po kroku tłumaczymy, czego się spodziewać

Warto podkreślić, że do uzyskania środków nie należy szykować dokumentów czy specjalnych wniosków do ZUS-u. Urzędnicy będą automatycznie przelewać środki do uprawnionych osób. 14. emerytura nie będzie miała wpływu na uprawnienia petentów ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie socjalne. Środki nie mogą także podlegać egzekucjom i potrąceniom.

Inicjatywa Zjednoczonej Prawicy stanowi koszt w wysokości 11,4 miliarda złotych. Pieniądze nie trafią do wszystkich, bowiem wdrożono progi dochodowe. Granicę wyznaczono na poziom 2900 złotych brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Rząd wdrożył zasadę "złotówki za złotówkę". Oznacza to, że osoba przekraczająca próg 2900 złotych brutto, uzyska środki pomniejszone o kwotę przekroczenia progu. Wyklucza to między innymi Jarosława Kaczyńskiego z szansy na zyskanie dodatkowych środków.

Łącznie, przelewy otrzyma 9,1 miliona świadczeniobiorców, co stanowi 93,76% ogółu. Spośród grupy 7,9 miliona seniorów otrzyma pełną kwotę. Pozostała grupa musi liczyć się z potrąceniami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Tagi: Emerytura