wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Policja wypisała blisko 4 tysiące mandatów za brak maseczki

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W ciągu niedzieli wielkanocnej policja miała pełne ręce roboty. Rzecznik Komendy Głównej Policji - Mariusz Ciarka w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że 4 kwietnia wystawiono około 4 tysięcy mandatów i kilkuset wniosków o u

  • Od 20 marca w kraju mają miejsce wzmożone kontrole policji. Zintensyfikowanie prac służb mundurowych zaplanowano do 9 kwietnia. Funkcjonariusze mieli pełne ręce roboty zwłaszcza w okresie świątecznym

  • Rzecznik Komendy Stołecznej Policji zapowiedział działanie w myśl zasady "Zero tolerancji". Oznacza to, że Polacy naruszający restrykcje mogą jedynie pomarzyć o zakończeniu interwencji na nieszkodliwym pouczeniu

  • W ciągu niedzieli wielkanocnej wydano prawie 4 tysiące mandatów. Od początku obowiązywania restrykcji służby wykonały aż 3,6 milionów kontroli

Kontrole, jakie przeprowadza policja, dotyczą nie tylko maseczek. Działania funkcjonariuszy polegają również na dopilnowaniu, by obostrzeń przestrzegały lokale gastronomiczne, hotele, noclegownie, pasażerowie komunikacji miejskiej, a także Polacy organizujący imprezy rodzinne. Jeszcze 19 marca służby mundurowe natychmiastowo zareagowały na wzrost zakażeń, gdy tylko przekroczono próg 27 tysięcy osób. 

- Patrząc na sytuację w Warszawie, musimy mieć świadomość o ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas w walce z wirusem. Każdy kolejny dzień przynosi nowe rekordy - deklarował rzecznik KSP, Sylwester Marczak dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Policja wręcza mandat za mandatem. Przeprowadzono miliony kontroli

Najgorszym okresem dla policji okazały się tegoroczne święta. Rzecznik KGP w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazał, że w ciągu niedzieli wielkanocnej wystawiono aż 3790 mandatów. Skierowano 442 wnioski o ukaranie do sądu. W niezwykle wyjątkowych sytuacjach kończono na pouczeniach. Doliczono się ich aż 2665. Dla porównania, od początku obowiązywania przepisów sanitarnych, wystawiono 406 tysięcy mandatów oraz skierowano ponad 58 tysięcy wniosków o ukaranie. Pouczono aż 257 tysięcy obywateli. 

Policja poddała kontrolom aż 3,6 miliona miejsc i przedsiębiorstw. Rzecznik Komendy Głównej Polski zdradził, ile obiektów skontrolowano w niedzielę. - Również tylko wczoraj funkcjonariusze skontrolowali 388 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 756 restauracje i 748 kluby fitness i siłownie - deklarował Mariusz Ciarka dla Polskiej Agencji Prasowej. Do walki z pandemią, codziennie, kieruje się około 20 tysięcy pracowników służb mundurowych. 

Od początku pandemii zwolennicy teorii spiskowych podważali sens noszenia maseczek czy przyłbic. Działania były napędzane wadliwym prawem, które faktycznie umożliwiało niestosowanie się do zakazów. Od grudnia, jak podaje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, obostrzenia zostały uregulowane w sposób poprawny. Kierując sprawę do sądu, orzeczenie na korzyść policji będzie niemal pewne. 

28 października Sejm podjął pierwsze kroki celem uprawomocnienia nakazu zasłaniania ust i nosa przy użyciu maseczek chirurgicznych lub materiałowych. Dopiero w grudniu ustawa dotycząca przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 została znowelizowana.

"Teraz prawidłową, legalną podstawą prawną obowiązku noszenia maseczek jest rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. (Wydane na podstawie delegacji ustawowej)" - informuje Iustitia. 

???????????? „Przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to...

Opublikowany przez IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich Środa, 24 marca 2021

Osłonę twarzy możemy zdjąć jedynie w parku, lesie, na plaży oraz w rezerwacie przyrody. Z obowiązku zwalnia nas jedynie wiek (do 5 lat) oraz stwierdzenie całościowych zaburzeń w rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, a także trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu twarzy. Orzeczenie lekarskie należy mieć przy sobie. Brak dokumentów podczas kontroli uprawnia do wystawienia mandatu. 

Pamiętajmy, że zakazano zabezpieczanie nosa i ust przy użyciu przyłbicy, kominów, szali, czy też innych elementów garderoby. Mogą one służyć jedynie jako uzupełnienie dla maseczki, a nie alternatywa. Dozwolone są maseczki materiałowe, jednak nie chronią one tak, jak maseczki chirurgiczne. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [PAP]

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >