wtv.pl > Polska > Policja od początku ostrzega osoby mogące pomagać Jackowi Jaworkowi w ucieczce. Grozi za to wysoka kara
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:07

Policja od początku ostrzega osoby mogące pomagać Jackowi Jaworkowi w ucieczce. Grozi za to wysoka kara

Poszukiwania Jacka Jaworka
materiały policyjne

Jacek Jaworek nie będzie jedyną osobą, która trafi do więzienia po zbrodni w Borowcach? Policja nadal nie natrafiła na ślad 52-latka. W ustaleniu jego miejsca przebywania nie pomogło wyznaczenie 20 tys. złotych nagrody. Śledczy pracujący nad sprawą nadal rozpatrują kilka scenariuszy, ale jedna z adnotacji zwraca uwagę na ewentualną osobę pomagającą zbiegowi.

Już 26 lipca, czyli 16 dni po zabójstwie małżeństwa oraz ich 17-letniego syna ze wsi Borowce pod Częstochową, Śląska Policja wydała komunikat dotyczący wydania czerwonej noty.

Jeden szczegół komunikatu zwraca uwagę. Czy śledczy biorą pod uwagę, że Jacek Jaworek ma pomocnika? Wprost mówią o tym, że do więzienia trafić może nie tylko podejrzewany o potrójne morderstwo 52-latek.

Poszukiwania Jacka Jaworka: kto oprócz niego odpowie w sprawie?

- Przypominamy, że ukrywanie lub pomoc w ukryciu osoby poszukiwanej jest przestępstwem i grozi za to kara pozbawienia wolności do 5 lat - przekazywała policja ze Śląska w komunikacie.

W przypadku, gdy policja natrafi na ślad Jacka Jaworka, a śledczy stwierdzą, iż poszukiwany listem gończym 52-latek otrzymał pomoc od osób trzecich, będą one odpowiadać za swoje czyny.

Warto podkreślić, że aby zostać pociągniętym do odpowiedzialności, nie jest konieczne ukrywanie podejrzewanego o potrójne morderstwo mężczyzny.

Nawet ukrywanie istotnych dla śledztwa informacji oraz wiadomości może okazać się dla podejrzanych powodem do problemów z prawem.

Eksperci wskazują na różne scenariusze

Wielu specjalistów związanych w przeszłości ze służbami zwraca uwagę, iż scenariusz dotyczący osoby pomagającej w ucieczce nie jest wykluczony.

- Zazwyczaj tacy ludzie się szybko odnajdują - oceniał w rozmowie z se.pl Maciej Karczyński, były policjant oraz były rzecznik ABW.

- Osoby, które zabijają w afekcie, pod wpływem alkoholu lub w wyniku niesnasek, nie są raczej przygotowane na takie samodzielne bytowanie - dodawał. Podkreślał, że nawet jeśli 52-latek nie przygotował się do zbrodni, to dzięki pomocy może dalej uciekać przed policją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Jacek Jaworek jest w Polsce czy za granicą?

Decyzja o wydaniu czerwonej noty Interpolu sprawiła, że osoby śledzące sprawę zaczęły zadawać pytania dotyczące tego, czy policja ma pewne informacje na temat ucieczki Jacka Jaworka za granicę.

- Ucieczka za granicę jest jedną z hipotez przyjętą praktycznie od początku poszukiwań, nie mniej, czy też czy bardziej prawdopodobną od innych. Wydanie czerwonej noty Interpolu i Europejskiego Nakazu Aresztowania jest tylko tego konsekwencją - przekazała dla wtv.pl podinsp. Aleksandra Nowara z katowickiej policji.

Dokładną analizę miesiąca działań policji oraz śledczych znaleźć można >TUTAJ<

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, se.pl Zdjęcie główne: materiały policyjne

Powiązane