wtv.pl > Polska > Policja chwali się wynikami akcji antynarkotykowych
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:51

Policja chwali się wynikami akcji antynarkotykowych

Policja
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News - zdjęcie ilustracyjne

Policja postanowiła pochwalić się ostatnio swoimi antynarkotykowymi działaniami w całej Polsce. Liczby pokazywane w statystykach są nieubłagane - akcje policyjne w tym temacie bardzo się udały. Czy jednak ta zmasowana akcja ma za zadanie coś przykryć?

Przede wszystkim może chodzić o kwestię policyjnych statystyk.

Policja chwali się kampanią antynarkotykową. Liczby zadziwiają

Polska policja ma się czym chwalić. Z zebranych z różnych komend danych dotyczących zabezpieczania nielegalnych substancji odurzających wyniknęło, że osiągnięto naprawdę dobry wynik.

Od początku 2021 roku udało się wszcząć niemal 15 tys. postępowań poświęconych przeciwdziałaniu narkomanii. Zabezpieczono ponadto 2,7 tys. kg różnego rodzaju substancji narkotycznych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że najwięcej przypadków związanych z zatrzymaniami dotyczącymi narkotyków dotyczy pojedynczych osób mających przy sobie po kilka gramów substancji, nie zaś wielkich ferm konopi, nielegalnych laboratoriów czy dilerów narkotykowych.

Czemu wieści o kampanii antynarkotykowej pojawiły się jednak teraz, a od paru dni w mediach często widać wzmianki o kolejnych zatrzymanych osobach lub rozpoczynających się sprawach krążących wokół tego tematu?

Po co policji nagła kampania antynarkotykowa?

Przestępstwa narkotykowe są w tej chwili jedynymi z najbardziej uchwytnych, ale również bardzo medialnych działań. Problemy mogą się zacząć od posiadania choćby małych ilości narkotyku przy sobie, co oznacza, że nie trzeba porywać się z motyką na słońce i szukać od razu wielkich baronów narkotykowych, których trzeba byłoby ukarać.

To właśnie ci maluczcy są najczęściej łapani przez policję za posiadanie grama marihuany do samodzielnego wypalenia.

Ważne jest jednak, by spojrzeć na to z perspektywy policji i wykonywanych przez nią raportów. Przestępstwa narkotykowe, ze względu na niezwykłą łatwość rozwiązywania spraw i wyszukiwania winnych, świetnie odbijają się w policyjnych statystykach.

Sprawne działania w takim przypadku są więc uproszczone, a jednocześnie nie wymagają tak dużych nakładów osobowych i śledczych, poprawiają za to to, co widać w raportach.

Podobne działania są częste dla policji w wielu krajach (m.in. w Stanach Zjednoczonych), a statystyki są ważne również w kwestiach finansowania danych wydziałów, komend lub nawet całego organu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [wtv.pl]

zdjęcie główne: [PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News - zdjęcie ilustracyjne]

Powiązane