wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Policja apeluje o ostrożność. Niektórzy nie będą dziś chcieli wyjść z domu

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nie zawsze śmigus-dyngus przyjmuje formę niewinnej zabawy, czy żartu. Zdarza się, że ludzie szukający rozrywki kosztem drugiej osoby korzystają z tradycji polewania się wodą, przekraczają granice nie tylko dobrego smaku, ale również bezpieczeństwa.

Pandemia sprawiła, że spora część osób w Poniedziałek Wielkanocny, czyli tradycyjnego śmigusa-dyngusa, zostanie w domach. Skorzystanie z wymówki dotyczącej obostrzeń dla wielu będzie szansą na pozbycie się stresu związanego z kontrowersyjnym zwyczajem.

Policja zdecydowała się ostrzec wszystkich, którzy w śmigusa-dyngusa planują spacery albo podróże. W tym dniu często dochodzi do niebezpiecznych incydentów. Możliwe i że w tym roku nie uda się ich uniknąć.

Już jutro śmigus-dyngus. Policja ostrzega

W Poniedziałek Wielkanocny obchodzony jest śmigus-dyngus. Właśnie w związku z tradycją polewania się wodą policja zdecydowała się wydać ostrzeżenie. Niektórzy mogą świadomie zostać w domu, by uniknąć możliwości przeżycia nieprzyjemnego zdarzenia. 

Ci, którzy jednak zdecydują się wyjść, powinni zwracać uwagę na inne osoby znajdujące się w okolicy. W przypadku, gdy w naszych kieszeniach nosimy telefony warte kilka tysięcy złotych, oblanie wodą może okazać się kosztowne.

Chociaż to my musimy mieć się na baczności, to pamiętajmy, że oblanie kogoś wodą, nawet w imieniu „zabawnej” tradycji śmigusa-dyngusa może stać się podstawą do ukarania. Policja przypomina, że za taki wyczyn można domagać się zadośćuczynienia na drodze sądowej.

W związku z kłopotliwą tradycją policja wskazuje, iż śmigus-dyngus „niejednokrotnie wykracza poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków”. W tym przypadku roli nie gra wiek, a jedynie świadomość, że nie wszyscy mogą bawić się równie dobrze, jak właściciele pojemników wypełnionych wodą.

Tradycja śmigusa-dyngusa przybiera coraz nowsze formy

Według doświadczeń policjantów, którzy pełnią służbę w śmigusa-dyngusa zabawa w oblewanie wodą przyjmuje coraz nowsze formy. Część osób chcących celebrować nietypowe święto decyduje się na zrzucanie pojemników, czy balonów z wodą z wiaduktów wprost na jadące auta. Stanowi to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu.

Ofiarami wątpliwej jakości żartownisiów padają jednak również przechodnie. W czasie spacerów niektórzy oblewani są wodą i zdarza się, iż jej ilość nie jest symboliczna, gdyż liczona w litrach.

Policja prosi o to, by zachować rozsądek i umiar „w kultywowaniu tradycji śmigusa-dyngusa”. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej nietypowej tradycji.

Skąd się wziął śmigus-dyngus?

Nie jest zaskoczeniem, że korzenie tego obyczaju są głęboko powiązane z tradycjami dawnych Słowian. Zwyczaj polewania wodą miał zagwarantować płodność i to właśnie dlatego ofiarami tej tradycji padały przede wszystkim panny. Prócz polewania często smagano się jeszcze, najczęściej po łydkach, witkami wierzby.

Oba te zwyczaje są bezpośrednio związane z radością z odejścia zimy i przywitania wiosny. Śmigus-dyngus to także symboliczne oczyszczenie się z grzechu, chorób oraz brudu. Kluczowy wydaje się tutaj jednak zwrot „symboliczny”, co tylko podkreśla, iż ilości wylewanej na innych wody nie powinny być duże

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TVP / Wikipedia

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >