wtv.pl
Beata Szydło

TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Konferencja Marka Sowy pod biurem Beaty Szydło. Poseł chce wyjaśnień ws. Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Przed świętami Beata Szydło musiała przyjąć posła Koalicji Obywatelskiej. Marek Sowa zwołał ważną konferencję pod biurem europarlamentarzystki. Skierował do niej list otwarty w sprawie redystrybucji środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

  • 31 marca wojewoda małopolski opublikował wyniki naboru w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Oświęcim otrzymał najniższe dofinansowanie, wynoszące 13 złotych na mieszkańca

  • "Dlaczego firmujecie politykę, która uderza w mieszkańców, których reprezentujecie" - dociekał przedstawiciel największego ugrupowania opozycyjnego

  • Pismo zostało zaadresowane do Beaty Szydło, przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości w powiecie oświęcimskim - Zbigniewa Starca, a także wszystkich radnych i członków partii w jednostce terytorialnej

1 kwietnia pod biurem Beaty Szydło w Oświęcimiu odbyła się burzliwa konferencja prasowa Marka Sowy. Poseł Koalicji Obywatelskiej podniósł alarm w związku z wynikami naboru do RFIL. Według społecznika, rozstrzygnięcie konkursu "drastycznie uderza w samorządy i mieszkańców powiatu oświęcimskiego". Zarzucono byłej premier oraz PiS-owi odbieranie pieniędzy na rozwój gmin, a także podniesienie jakości życia Polek i Polaków.

Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych jest projektem wspierającym nie tylko samorządowe inwestycje, ale także duże, strategiczne dla kraju projekty. Konkretnie pieniądze trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce. Mają być przeznaczane na pomysły bezpośrednio wspierające obywateli. W sumie państwo przeznaczyło na program aż 13 miliardów złotych. 

Przed świętami Beata Szydło otrzymała list otwarty. Poseł zwołał burzliwą konferencję pod biurem europosłanki

W tym roku wsparcie otrzymali władze powiatu oświęcimskiego, który leży w okręgu wyborczym Beaty Szydło. "Dotacje otrzymała gmina Brzeszcze i powiat oświęcimski w łącznej wysokości 2 milionów złotych. Przyznana dotacja jest niższa, niż 1% środków, które trafiły do Małopolski (220 mln)" - ostrzega Marek Sowa w liście do lokalnych liderów Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta deklaruje, iż jest to najniższe dofinansowanie w regionie.

"To niespełna 13 złotych na mieszkańca, 4-krotnie mniej niż kolejne powiaty (chrzanowski i brzeski) i ponad 10-krotnie mniej niż powiaty: gorlicki, proszowicki, myślenicki i olkuski" - czytamy w liście otwartym do byłej Prezeski Rady Ministrów. Dokument został już przedłożony w biurze europarlamentarzystki. 

List otwarty do Beaty #Szydło i polityków #PiS z powiatu oświęcimskiego w sprawie wyników kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych

Opublikowany przez Marka Sowę Poseł nę Sejm RP Czwartek, 1 kwietnia 2021

 "Rząd zajmuje się informowaniem o swoich programach. W ostatnim czasie te działania skupiały się na podziale środków w ramach Rządowych Funduszy Inicjatyw Lokalnych. Dzisiaj zamilkli. W Oświęcimiu nie znajdziemy żadnego polityka PiS-u. Schowali się, ponieważ jest im wstyd. Mieszkańcy Oświęcimia zostali zwyczajnie okradzeni" - deklarował Sowa w rozmowie z mediami. 

Poseł Koalicji Obywatelskiej nawiązał do okresu świątecznego, by przyrównać Beatę Szydło i pozostałych polityków Prawa i Sprawiedliwości do "współczesnych Judaszy". "Milczycie w sprawach fundamentalnych. Jesteście współczesnymi Judaszami, którzy za kilka srebrników (zazwyczaj w formie posad, które otrzymaliście po linii partyjnej) zaprzedali swoje dusze" - czytamy w dokumencie.

List otrzymała nie tylko europosłanka, ale również Zbigniew Starzec - lider partii w powiecie oświęcimskim oraz wszyscy członkowie partii w regionie. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji

  • Wielkanoc Kaczyńskiego. Happening pod domem prezesa

  • Dramatyczna sytuacja w Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek. Nie żyje zakonnica

Źródło: [Facebook/Marek Sowa]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >