wtv.pl
Dotacje dla Tadeusza Rydzyka

East News/SE/Piotr Lampkowski

Pojawiły się nowe doniesienia o dawnych dotacjach dla biznesu o. Rydzyka

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk - związane z nim ośrodki edukacyjne i fundacje otrzymały prawie 3,5 mln zł dotacji w czasie, gdy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego rządził Jarosław Gowin. Zdaniem posłanki Polski 2050, sytuacja jest wyjątkowo skandaliczna.

  • W czasie, gdy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zarządzał Jarosław Gowin, fundacje i ośrodki edukacyjne związane z Tadeuszem Rydzykiem otrzymywać miały ogromne dotacje finansowe

  • Chodziło m.in. o stypendia socjalne oraz dostosowywanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych

  • Ilość przekazanych pieniędzy sięga prawie 3,5 mln zł

Ogromne sumy pieniędzy wypływały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rzecz działalności Tadeusza Rydzyka. 

Miliony od Gowina dla Tadeusza Rydzyka?

Uczelnia Tadeusza Rydzyka oraz związane z nim fundacje mogły liczyć na wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w czasach, gdy zarządzał nim prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Chodzi o lata 2015-2020. To właśnie wtedy na rzecz działalności toruńskiego redemptorysty wpływać miały ogromne sumy pieniędzy

Dotacje wynikać miały z państwowego wsparcia dla niepublicznych uczelni - przyznawane były na cele finansowania stypendiów socjalnych, czy pomocy osobom niepełnosprawnym. Nie zmienia to faktu, że przekazywany sumy przyprawić mogą o zawrót głowy. 

Łącznie na cele Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz na fundacje Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, z pieniędzy resortu przekazanych zostało prawie... 3,5 mln zł!

- Widać, że kasa dla o. Tadeusza Rydzyka i jego dzieł sypie się nie tylko ze źródeł konkursowych - tłumaczyła w rozmowie z Interią posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek - Pytałam w wielu ministerstwach i widać, że drobne kwoty uzyskiwane poza przetargami, składają się na duże sumy - dodała. 

Od dziesiątek tysięcy do milionów 

Na stworzenie odpowiednich warunków do nauki dla osób niepełnosprawnych, Ministerstwo przekazać miało uczelni Tadeusza Rydzyka 142 800 zł. Kwota nie robi jednak żadnego wrażenia, gdy dowiadujemy się, że na pomoc materialną dla studentów trafiło z resortu do szkoły redemptorysty aż 2 369 700 zł

To oczywiście nie wszystko. Wielkie sumy pieniędzy otrzymywały również fundacje związane z dyrektorem Radia Maryja. 7 040 zł otrzymała Fundacja Nasza Przyszłość na zorganizowanie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Produkcja audycji "Społeczna Odpowiedzialność Nauki", która została zrealizowana i wyemitowana przez Telewizję Trwam pochłonęła 118 080 zł. Chodzi o trzy odcinki programu i emisję ewentualnych powtórek. 

Kolejną kwotą przekazaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest 753 737 zł, które uczelnia Tadeusza Rydzyka miała dostać w ramach wsparcia projektu "Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych", polegającego na 6-miesięcznych praktykach zawodowych dla zdolnych studentów, chcących podnieść swoje kwalifikacje. 

Dlaczego Ministerstwo okazało się zatem tak hojne dla Tadeusza Rydzyka? Zdaniem posłanki Polski 2050 Hanny Gill-Piątek, ma być to "kupowanie poparcia" polskiego Kościoła katolickiego w związku z wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w 2019 r. 

Źródło: interia.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Lewica chce podnieść emerytury. Może skorzystać aż 76 tys. osób

  • Ministerstwo Zdrowia apeluje do seniorów ws. szczepień

  • Co po nauczaniu zdalnym? Ekspertka podaje konkretne scenariusze

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >