wtv.pl > Pogoda > Pogoda. Alerty pogodowe IMGW aż w czterech województwach
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:25

Pogoda. Alerty pogodowe IMGW aż w czterech województwach

wtv
WTV.pl
  • Nocą nad Polskę nadciągnie front niosący opady śniegu

  • Będą się one przeradzać w marznący deszcz powodujący gołoledź

  • W związku ze zmianą pogody IMGW wydał alerty dla 4 województw

Jak podaje za IMGW Wirtualna Polska, niebezpieczne zmiany pogodowe wiążą się z faktem, że nad Polskę nadciąga front atmosferyczny przynoszący z sobą opady śniegu, które przeradzać się będą w opady deszczu ze śniegiem i deszcz.

Opady marznącego deszczu będą źródłem niebezpiecznej dla kierowców gołoledzi, która może w znaczący sposób pogorszyć warunki panujące na polskich drogach. Nocą pojawi się ona w zachodniej części kraju - od województwa zachodniopomorskiego po dolnośląskie.

Z kolei we wtorek przed południem marznący deszcz pojawi się w centralnej Polsce. Jak podaje Wirtualna Polska, dotyczyć to będzie w szczególności Wielkopolski, województwa łódzkiego, południowej części województwa kujawsko-pomorskiego oraz zachodniej części Mazowsza. 

Jak podaje Wirtualna Polska, ryzyko związane z opadami marznącego deszczu i gołoledzią skłoniło Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) do wydania żółtych alertów pogodowych dla czterech województw w zachodniej części kraju.

Prognoza pogody IMGW: ostrzeżenia przed gołoledzią

Ostrzeżenia 1. stopnia obowiązywać będą we wtorek od wczesnych godzin porannych do przedpołudnia w województwie lubuskim, dolnośląskim i opolskim oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego.

"Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź" - przywołuje komunikat IMGW Wirtualna Polska. Tymczasem z orientacyjnej synoptycznej prognozy pogody na bieżący tydzień opublikowanej przez IMGW dowiadujemy się, że ta tendencja może się utrzymać także w dalszej części tygodnia.

Zapowiadane na środę i czwartek wyraźne ocieplenie w niewielkim stopniu wpłynie na sytuację na drogach. "Będzie ślisko. Na wybrzeżu i Pomorzu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, w pozostałej części kraju głównie opady deszczu, miejscami marznącego powodującego gołoledź" - zapowiada IMGW. 

Z kolei noc z czwartku na piątek przyniesie z sobą kolejne ochłodzenie. Temperatura na Podlasiu i na Suwalszczyźnie ma spaść do 15 stopni poniżej zera. W środkowej części kraju termometry mają wskazywać minus 6 stopni Celsjusza, a na Mazowszu spodziewać się można 1 stopnia powyżej zera.

Pod koniec tygodnia - od piątku do niedzieli - mróz utrzymywać się będzie w północnowschodniej części kraju, gdzie temperatura będzie sięgać minus 17 stopni Celsjusza. W centrum i na południu oraz na południowym zachodzie temperatura będzie się wahać w granicach od minus 5 stopni Celsjusza do 3 trzech stopni powyżej zera.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, IMGW-PIB

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane