TVP. Twitter / TOP TVP INFO / Zwiastun "Taśm Amber Gold"Źródło: Twitter / TOP TVP INFO / Zwiastun "Taśm Amber Gold"
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 13 Stycznia 2021

Już dziś wieczorem TVP pokaże film o Amber Gold. Ma uderzyć w Donalda Tuska i jego syna

Władze TVP wspólnie z Sylwestrem Latkowskim uderzą w Donalda Tuska. Już o 20:35 na antenie publicznego nadawcy odbędzie się emisja dokumentu o aferze Amber Gold. Autor projektu zarzuca organom ścigania między innymi prowadzenie "ślepych śledztw".

  • Dokument będzie można obejrzeć na antenie TVP 1, a także TVP Info
  • Materiał będzie dostępny na platformie tvpstream.pl
  • "Taśmy Amber Gold" mają uderzyć w wiarygodność Donalda Tuska oraz założonej przez niego formacji

Autor projektu jako pierwszy nagłaśniał aferę dotyczącą piramidy finansowej na łamach tygodnika "Wprost". Po latach Sylwester Latkowski będzie drążyć temat wraz z TVP.  Przypomnijmy, że w latach 2013-2015 reżyser był redaktorem naczelnym tygodnika Wprost. W 2014 roku przedstawiciele ABW wtargnęli do siedziby redakcji, jednak dziennikarz odmówił wydania komputera z nagraniami dotyczącymi Amber Gold przez wzgląd na tajemnicę dziennikarską. 

Już o 20:35 TVP wraz z Sylwestrem Latkowskim przedstawią film o aferze Amber Gold

Na kilka dni przed premierą "Taśm Amber Gold" redakcja TVP zaprezentowała opinii publicznej zwiastun, mający zachęcać do zapoznania się z projektem. "Co wiedział premier Tusk?", "Zaginione złoto", "Ślepe śledztwa", "Kto stał za Amber Gold?", "Sekrety służb", "Historia z pierwszych stron gazet" - brzmią śródtytuły do najnowszej produkcji Sylwestra Latkowskiego. Już teraz wiemy, że dokument będzie opierał się na pracach sejmowej komisji śledczej do spraw afery Amber Gold.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych TVP poinformowało, że dokument jest pracą śledczą Sylwestra Latkowskiego, która ma ukazać prawdę o działaniach spółki, przez którą tysiące Polaków straciło oszczędności życia.

Założyciela piramidy finansowej oskarżono o poświadczenie nieprawdy, działalność kantorową bez wpisu do rejestru, nieskładanie sprawozdań finansowych spółki oraz prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Zarzuty o niedopełnienie obowiązków postawiono także pracownikom gdańskich urzędów skarbowych oraz sądów.

PAP: Zabójca ciężarnej 13-latki przyznał się do zbrodni. Porażające kulisyPAP: Zabójca ciężarnej 13-latki przyznał się do zbrodni. Porażające kulisyCzytaj dalej

W sprawę zaangażowany był między innymi syn Donalda Tuska. Michał Tusk, bo o nim mowa, zmagał się z oskarżeniami dotyczącymi wyjawienia twórcy piramidy finansowej poufnych danych o portach lotniczych. Przypomnijmy, że rodzina premiera współpracowała z OLT Express oraz z gdańskim Portem Lotniczym.

Ostatecznie w 2018 roku Łódzka Prokuratura Okręgowa umorzyła śledztwo przez wzgląd na brak znamion przestępstwa. Jak widać, TVP wciąż ma zamiar drążyć temat, przypominając, że skandal miał miejsce za rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Sylwester Latkowski mówi wprost: "W 2019 roku zapadł wyrok w tej sprawie i dla wielu oznacza to koniec afery Amber Gold. Nie dla mnie. To będzie moja opowieść. Obejrzyjcie film i już sami ułóżcie sobie układankę" - czytamy we wpisie reżysera współpracującego z TVP.

Straty spowodowane działalnością Amber Gold zostały oszacowane przez prokuraturę na aż 851 milionów złotych

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/TVP Info/TOP TVP Info]