wtv.pl
Lidia Staroń kolejną kandydatką PiS na urząd RPO

Piotr Molecki/East News

PiS podało nazwisko swego kandydata na RPO

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

  • Ryszard Terlecki potwierdził, że dziś PiS zgłosi nową kandydaturę na urząd RPO

  • Tym razem wybór padł na senator niezależną Lidię Staroń

  • Polityczka startowała w wyborach w 2019 r. w Olsztynie z poparciem ze strony partii rządzącej

  • Dziś o 16 mija termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich

  • Terlecki wyraził nadzieję, że kandydatura senator zostanie pozytywnie odebrana zarówno przez całą Zjednoczoną Prawicę, jak i przez Senat

Przekazano informacje na temat kolejnych kroków PiS w sprawie obsadzenia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatką partii rządzącej ma być senator Lidia Staroń.

W czwartek Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że PiS jako kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich wystawi senator Lidię Staroń.

Niezależna senator ma być nową propozycją PiS na zastępczynię Adama Bodnara. Poprzednie dwie kandydatury partii rządzącej nie uzyskały aprobaty wyższej izby parlamentu.

Lidia Staroń będzie kandydatem PiS na RPO

Pewne jest już, że PiS będzie chciało, by to senator Lidia Staroń została następnym RPO. Ryszard Terlecki wyjaśnił, dlaczego partia zdecydowała się na taki krok.

W rozmowie z mediami polityk stwierdził, iż PiS decyduje się na wystawienie niezależnej senator jako kandydatki, głównie dlatego, że ona sama ma tego bardzo chcieć.

Koalicja Obywatelska składa wniosek o wotum nieufności

Jest wniosek o wotum nieufności wobec trzech ministrów

CZYTAJ DALEJ

Do oficjalnego zgłoszenia jej kandydatury ma dojść już dziś. Czy to sposób PiS na to, by doprowadzić do końca konflikt związany z Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Informacje o tym, że to właśnie Lidia Staroń będzie kandydatką PiS, przekazał również portal Wirtualna Polska. Kim jest możliwa następczyni Adama Bodnara?

Kim jest Lidia Staroń?

Chociaż polityczka wskazywana jest jako senator niezależna, to w wyborach 2019 roku startowała z poparciem PiS. Kandydowała w Olsztynie i pochwalić może się zdobyciem tam 100 tys. głosów.

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że w czasie głosowań, jej decyzje bardzo często zbieżne są z kierunkiem przyjętym przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Co ciekawe jednak, w czasie, gdy w Senacie odbywało się głosowanie nad kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego, nie zdecydowała się na jego poparcie.

W czasie głosowania Lidia Staroń zdecydowała o wstrzymaniu się od głosu. Ani nie poparła poprzedniego kandydata PiS na RPO, ani nie wyraziła sprzeciwu wobec jego osoby.

Ryszard Terlecki pozytywnie o nowej kandydatce na RPO

Przewodniczący PiS postanowił wyrazić nadzieję, że senator Lidia Staroń będzie mogła liczyć na poparcie reszty koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. Tego samego nie mogło spodziewać się Porozumienie Jarosława Gowina, które postanowiło szukać poparcia dla prof. Marka Kopczyńskiego.

W tym przypadku koalicjant PiS chciał szukać głosów w PSL, gdyż PiS oraz Solidarna Polska nie zdecydowały się na pozytywną opinię na temat możliwego następcy Adama Bodnara.

Dziś o 16 mija termin zgłaszania kandydatur na następnego RPO. Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami stwierdza, że poza akceptacją ze strony partii Zjednoczonej Prawicy, ma nadzieję, że kandydatura Lidii Staroń zostanie zaaprobowana również w Senacie.

Do tej pory izba wyższa parlamentu odrzucała propozycje PiS, które zyskiwały aprobatę w Sejmie, gdzie większość ma właśnie partia rządząca wraz z koalicjantami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: PAP / Twitter.com / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >