wtv.pl
Lidia Staroń kolejną kandydatką PiS na urząd RPO

Piotr Molecki/East News

PiS podało nazwisko swego kandydata na RPO

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

  • Ryszard Terlecki potwierdził, że dziś PiS zgłosi nową kandydaturę na urząd RPO

  • Tym razem wybór padł na senator niezależną Lidię Staroń

  • Polityczka startowała w wyborach w 2019 r. w Olsztynie z poparciem ze strony partii rządzącej

  • Dziś o 16 mija termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich

  • Terlecki wyraził nadzieję, że kandydatura senator zostanie pozytywnie odebrana zarówno przez całą Zjednoczoną Prawicę, jak i przez Senat

Przekazano informacje na temat kolejnych kroków PiS w sprawie obsadzenia urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatką partii rządzącej ma być senator Lidia Staroń.

W czwartek Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że PiS jako kandydatkę na Rzecznika Praw Obywatelskich wystawi senator Lidię Staroń.

Niezależna senator ma być nową propozycją PiS na zastępczynię Adama Bodnara. Poprzednie dwie kandydatury partii rządzącej nie uzyskały aprobaty wyższej izby parlamentu.

Lidia Staroń będzie kandydatem PiS na RPO

Pewne jest już, że PiS będzie chciało, by to senator Lidia Staroń została następnym RPO. Ryszard Terlecki wyjaśnił, dlaczego partia zdecydowała się na taki krok.

W rozmowie z mediami polityk stwierdził, iż PiS decyduje się na wystawienie niezależnej senator jako kandydatki, głównie dlatego, że ona sama ma tego bardzo chcieć.

Do oficjalnego zgłoszenia jej kandydatury ma dojść już dziś. Czy to sposób PiS na to, by doprowadzić do końca konflikt związany z Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Informacje o tym, że to właśnie Lidia Staroń będzie kandydatką PiS, przekazał również portal Wirtualna Polska. Kim jest możliwa następczyni Adama Bodnara?

Kim jest Lidia Staroń?

Chociaż polityczka wskazywana jest jako senator niezależna, to w wyborach 2019 roku startowała z poparciem PiS. Kandydowała w Olsztynie i pochwalić może się zdobyciem tam 100 tys. głosów.

Wirtualna Polska zwraca uwagę, że w czasie głosowań, jej decyzje bardzo często zbieżne są z kierunkiem przyjętym przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Co ciekawe jednak, w czasie, gdy w Senacie odbywało się głosowanie nad kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego, nie zdecydowała się na jego poparcie.

W czasie głosowania Lidia Staroń zdecydowała o wstrzymaniu się od głosu. Ani nie poparła poprzedniego kandydata PiS na RPO, ani nie wyraziła sprzeciwu wobec jego osoby.

Ryszard Terlecki pozytywnie o nowej kandydatce na RPO

Przewodniczący PiS postanowił wyrazić nadzieję, że senator Lidia Staroń będzie mogła liczyć na poparcie reszty koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. Tego samego nie mogło spodziewać się Porozumienie Jarosława Gowina, które postanowiło szukać poparcia dla prof. Marka Kopczyńskiego.

W tym przypadku koalicjant PiS chciał szukać głosów w PSL, gdyż PiS oraz Solidarna Polska nie zdecydowały się na pozytywną opinię na temat możliwego następcy Adama Bodnara.

Dziś o 16 mija termin zgłaszania kandydatur na następnego RPO. Ryszard Terlecki w rozmowie z dziennikarzami stwierdza, że poza akceptacją ze strony partii Zjednoczonej Prawicy, ma nadzieję, że kandydatura Lidii Staroń zostanie zaaprobowana również w Senacie.

Do tej pory izba wyższa parlamentu odrzucała propozycje PiS, które zyskiwały aprobatę w Sejmie, gdzie większość ma właśnie partia rządząca wraz z koalicjantami.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: PAP / Twitter.com / Wirtualna Polska

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >