wtv.pl > Świat > Nowe informacje dot. trzeciej dawki szczepienia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:57

Nowe informacje dot. trzeciej dawki szczepienia

szczepienia na podhalu
wtv

Będzie trzecia dawka szczepienia? Pfizer już podał konkretne zalecenia. Wyniki badań wskazują na potrzebę wprowadzenia kolejnych, ważnych rozwiązań.

Władze Pfizera wydały komunikat w sprawie wprowadzenia trzeciej dawki szczepień na koronawirusa. Wyniki najnowszych badań podali dziennikarze CNN.

Będzie trzecia dawka szczepienia? Pfizer już podał konkretne zalecenia

Jak się okazuje, podanie kolejnego zastrzyku może znacznie zabezpieczyć wariantem Delta, który wedle prognoz szczególnie uaktywnić się ma w ramach czwartej fali zachorowań.

Osoby od 18. do 55. roku życia po przyjęciu trzeciej dawki mogą liczyć na aż pięć razy więcej przeciwciał, niż po przyjęciu jedynie dwóch dawek.

Co więcej, wśród osób w wieku od 65. do 85. roku życia podanie trzeciej dawki szczepienia można zapewnić niesamowite efekty. Przeciwciała przeciwko wariantowi Delta zwiększą się aż jedenastokrotnie.

Szef wydziału badań i rozwoju Pfizera, Mikael Dolstein w rozmowie z Associated Press już zapowiedział złożenie wniosku do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o dopuszczenie trzeciej dawki szczepienia.

Naukowiec tłumaczył, że dodatkowe szczepienie zapewnia od 5 do 10 razy więcej przeciwciał. Równolegle stosowanie trzeciej dawki już funkcjonuje w Izraelu. Tamtejszy minister zdrowia wskazał jednak, że zabieg nie będzie dostępny dla części pacjentów zmagających się z nowotworami.

Zwrócono uwagę na ryzyko powiększenia węzłów chłonnych, a także pogorszenie pracy wątroby. Warto jednak podkreślić, że według izraelskiego ministerstwa zdrowia, 90% pacjentów z nowotworami wciąż wyróżnia wysoki poziom przeciwciał, co nie daje wskazań do przyznania dawki przypominającej.

Co więcej, według badań "Annals of Internal Medicine" trzecia dawka umożliwia odpowiedź immunologiczną u biorców przeszczepu. Dotychczasowo organizmy grupy społecznej nie reagowały na dwie dawki preparatów.

Warto jednak podkreślić, że kwestia trzeciej dawki szczepienia wciąż budzi wątpliwości ze strony polskiego Ministerstwa Zdrowia. Rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz podkreślił brak konkretnych badań.

- Na dziś nie ma badań - nie ma o czym mówić; w tym obszarze jest więcej piaru - komentował 12 lipca dla RMF FM.

Szczepionka Pfizera jest produktem leczniczym wskazanym do czynnego uodparniania osób w wieku od 12 lat w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, CNN Źródło zdjęcia głównego: wtv

Powiązane