Ksiądz z Ropicy Polskiej w Małopolsce kazał podpisać uczniom deklarację dotyczącą Strajku Kobiet.. (zdj. ilustr.) Pexels / Georgia MacielŹródło: (zdj. ilustr.) Pexels / Georgia Maciel
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 25 Stycznia 2021

Rodzice mogą nawet nie wiedzieć, co ksiądz dał do podpisania ich dzieciom. Do sieci trafiło zdjęcie „oświadczenia”

Ksiądz z Ropicy Polskiej w Małopolsce kazał podpisać uczniom deklarację, w której zapewniają, że nie popierają działań Strajku Kobiet. Za brak podpisu zagroził niedopuszczeniem nastolatków do sakramentu. „Nie udzielam informacji mediom, które nie są katolickie”, zapewnił w rozmowie z Onetem.

Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. strajku kobiet, czytamy w oświadczeniu, które do otrzymali uczniowie planujący przystąpić do sakramentu bierzmowania

Ksiądz z parafii w Ropicy Polskiej nakazał nastolatkom zapewnić, że nie popierają „postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary”.

Duchowny nawiązał też do rozpowszechniania w mediach społecznościowych „materiałów pochodzących ze stron strajku kobiet” oraz „osobistych zdjęć”.

Uczniowie musieli podpisać dokument, w którym oświadczają, że usunęli już powyższe treści, bądź wskazać dzień, w którym jest to planowane.

Prawie 19 tys. Polek i Polaków bez prądu, gigantyczne korki i setki interwencji. Śnieżyce spowodowały ogromne problemyPrawie 19 tys. Polek i Polaków bez prądu, gigantyczne korki i setki interwencji. Śnieżyce spowodowały ogromne problemyCzytaj dalej

Kapłan poszedł jednak dalej i do oświadczenia załączył prośbę o przebaczenie. Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO, zaznaczono w dokumencie, który błyskawicznie obiegł media społecznościowe.

Ksiądz uniknął komentarza

Widoczne powyżej oświadczenia otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej. Sprawa została nagłośniona przez rodziców przeciwnych zachowaniu księdza.

Próbę skontaktowania się z przedstawicielami parafii podjęli reporterzy Onetu. Duchowny nie zamierzał jednak odpowiadać na pytanie, jaki był cel przedstawienia dzieciom do podpisania wspomnianej deklaracji.

Kapłan zaznaczył, że „nie udziela informacji mediom, które nie są katolickie, bez zgody biskupa”.

Pytany, dlaczego nakazał uczniom usunięcie treści z Facebooka, ksiądz przestał się odzywać, a w słuchawce rozległa się cisza, zaznacza wspomniany portal.

Według zapewnień Onetu kolejne próby skontaktowania się z parafią zakończyły się niepowodzeniem.

źródło: Twitter / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: