wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Cała partia szczepionek wylądowała w śmieciach. Dopiero teraz otrzymaliśmy oświadczenie

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W Centrum Medycznym Luxmed przy ulicy Postępu w Warszawie do kosza trafiło 90 dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Dostarczona przez kuriera paczka pochodząca z "Agencji Rezerw Materiałowych" przez kilka godzin czekała na rozpakowanie.

  • Przesyłka dostarczona do siedziby Luxmed w Warszawie godzinami leżała na recepcji

  • W efekcie obecne w niej szczepionki nadawały się jedynie do wyrzucenia

  • „Jest nam bardzo przykro i podjęliśmy niezbędne kroki, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości”, piszą przedstawiciele firmy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie

Szczepienie tzw. grupy zero trwa w naszym kraju od 27 grudnia. W Warszawie dawki są podawane w 22 szpitalach węzłowych. Jednym z nich jest stołeczny Szpital Luxmed Onkologia.

Za dostarczenie szczepionek z Agencji Rezerw Materiałowych odpowiadała firma Pharmalink, wskazuje „Gazeta Wyborcza”.

Do przytaczanego powyżej zdarzenia doszło we wtorek, 5 stycznia. O sprawie jako pierwszy poinformował dziennikarz Piotr Krysiak, publikując wpis w mediach społecznościowych. Oficjalny komunikat przedstawicieli sieci Luxmed trafił do naszej redakcji po tygodniu.

Luxmed: „Jest nam bardzo przykro”

Zgodnie z przesłanym do Agencji Rezerw Materiałowych zamówieniem 4 stycznia 2021 r. do trzech szpitali LUX MED Onkologia dotarło łącznie 1530 dawek szczepionki (17 opakowań zawierających 255 fiolek). W związku z tym, że niezwykle ważne jest zaszczepienie jak największej grupy jak najszybciej, w realizację programu włączyliśmy centra ambulatoryjne Grupy LUX MED. Do wybranych 8 centrów medycznych w Warszawie rozesłane zostało 900 dawek preparatu, czytamy w nadesłanym do redakcji WTV komunikacie.

W kolejnych akapitach firma przytacza szczegóły zajścia, wskazując, że przesyłka została dostarczona do nieodpowiedniej części budynku.

W trakcie dostawy jednej z partii szczepionki tj. 1 opakowania zawierającego 15 fiolek, 5 stycznia 2021 r., pomimo zaadresowania paczki do właściwego pracownika Centrum Medycznego LUX MED mieszczącego się na 1. i 2. piętrze, firma logistyczna dostarczyła ją do recepcji części biurowej na 3. piętrze. Tam, wraz z innymi przesyłkami administracyjnymi, czekała na rozpakowanie, przekazano.

Tym samym po 2 godzinach nastąpiło przerwanie tzw. „łańcucha zimnego” skutkujące koniecznością wycofania tych dawek z użytku (zgodnie z obowiązującymi nas zaleceniami producenta, dodano.

W efekcie wszystkie szczepionki trafiły do kosza. – Okazało się, że paczka z 90 dawkami leży w recepcji od rana. Wszystkie szczepionki do wyrzucenia, bo poza lodówką mogą leżeć tylko dwie godziny – przekazał „Wyborczej” jeden z pracowników przychodni.

„Odpowiedzialność leży po stronie Luxmed”

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że przeprowadziwszy postępowanie sprawdzające, Luxmed zdecydował się wprowadzić „ściślejsze kryteria dystrybucji szczepionek”.

Jest nam bardzo przykro i podjęliśmy niezbędne kroki, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Naszym celem pozostaje jak najszersze i najbardziej efektywne szczepienie Polaków w ramach poszczególnych etapów Narodowego Programu Szczepień, dodano.

Sprawę skomentowała również Agencja Rezerw Materiałowych.

Odpowiedzialność leży po stronie Luxmed. ARM zrealizował dostawę zgodnie z procedurami oraz zaleceniami producentów. Problem dotyczył transportu między dwoma placówkami Luxmed. Agencja dokłada wszelkich starań, żeby dokładnie wyjaśnić to zajście, oświadczono w oficjalnym komunikacie.

 źródło: Twitter / Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >