wtv.pl
Odważne zmiany papieża Franciszka, polskim biskupom może się to nie spodobać

FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Papież Franciszek podjął decyzję o ważnych zmianach w Kodeksie Prawa Kanonicznego

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kodeks Prawa Kanonicznego dzięki decyzjom papieża Franciszka nie będzie już aż tak łaskawy dla duchownych wykorzystujących seksualnie innych. Pierwszy raz od 40 lat głowa Kościoła katolickiego wprowadza równie istotne zmiany. Polscy biskupi, którzy w ostatnim czasie byli bohaterami kolejnych afer tuszowania pedofilii, nie będą zadowoleni z kroku podjętego przez następcę Benedykta XVI?

Kolejny ważny krok w trakcie trwania pontyfikatu papieża Franciszka. Hierarcha jasno pokazuje kierunek obierany przez współczesny Kościół katolicki.

Nie wszyscy wierni wiedzą, że istnieje Kodeks Prawa Kanonicznego. To właśnie jemu przyjrzał się w ostatnim czasie papież Franciszek. Zmiany, jakie wprowadza, nie wszystkim przypadną do gustu, jednak nie ulega wątpliwości, że jest to działanie, które już dawno powinno mieć miejsce w Kościele.

Zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego wprowadzone przez papieża Franciszka

Pontyfikat papieża Franciszka na pewno jest dużą zmianą w sposobie działania instytucji głowy Kościoła katolickiego. Następca św. Piotra już niejednokrotnie udowadniał, że chce wprowadzić wspólnotę na nowocześniejszy tor i dostosować ją do zmieniającego się świata.

W ostatnich latach Kościół przeżywa prawdziwy kryzys. Coraz więcej osób deklaruje się jako osoby niewierzące. Dodatkowo przez cały świat przetaczają się ustalenia na temat pedofilii w szeregach kapłanów oraz tuszowania jej przez ich przełożonych.

Szczepienia

WHO podjęło decyzję ws. szczepionki firmy Sinovac Biotech

CZYTAJ DALEJ

Właśnie te osoby, które przyłożyły swoją rękę do nieukarania sprawców molestowania seksualnego, mogą obawiać się zmian wprowadzonych przez papieża Franciszka w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Wprowadzone modyfikacje zaczną obowiązywać 8 grudnia 2021 roku. Co dokładnie zmieniono w nowej wersji przepisów?

Przestępcy seksualni będą ostrzej karani

Najistotniejszą zmianą w Kodeksie Prawa Kanonicznego wydaje się przeniesienie przez papieża Franciszka klasyfikacji wykorzystywania seksualnego nieletnich. Hierarcha stwierdził, że z rodziału „przestępstwa przeciw szczególnym obowiązkom” ten rodzaj przestępstw znajdzie się od teraz w rozdziale „przestępstwa przeciw życiu, godności i wolności osoby”.

W tym aspekcie następca św. Piotra postanowił o jeszcze kilku zmianach. Pojawiły się w nich również zapisy mówiące o przestępstwach związanych z niepowiadomieniem o zdarzeniu władz świeckich oraz kościelnych.

Dodatkowo w nowej wersji Kodeksu Prawa Kanonicznego znaleźć można również kwestie wskazujące, że próby wyświęcania kobiet, czy udzielania sakramentów nieupoważnionym do tego osobom również traktowane będzie jako przestępstwo.

To jednak nie wszystko. Po ponad 10 latach pracy nad zmianami papież Franciszek zdecydował o konieczności wprowadzenia nowych kar.

Papież Franciszek będzie w nowy sposób karał łamiących kościelne prawo

Co ciekawe, nowymi karami objęci będą nie tylko osoby wchodzące w skład duchowieństwa. Również osoby pełniące świeckie funkcje w Kościele katolickim mogą zostać ukarane nowymi sankcjami wprowadzonymi przez papieża Franciszka.

Już od grudnia lista kar rozszerza się o rekompensatę za szkody, grzywnę oraz pozbawienie wynagrodzenia kościelnego. — W odniesieniu do prawodawstwa dotyczącego nadużyć wobec nieletnich mamy do czynienia z nowością, która świadczy o chęci podkreślenia powagi tych przestępstw — przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, abp Filippo Iannone.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: VaticanNews.com / gazeta.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >