Do papieża Franciszka trafił list w sprawie zmarłego niedawno księdza Dymera. Wikimedia.com/Casa Rosada CC BY-SA 2.0
Źródło: Wikimedia.com/Casa Rosada CC BY-SA 2.0
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 24 Lutego 2021

Lewica napisała do papieża Franciszka ws. księdza Dymera

Na specjalnie zwołanej konferencji Robert Biedroń oświadczył, że skoro polski Kościół nie chce pomóc w rozwiązaniu sprawy księdza Dymera, to Lewica zwróci się do papieża Franciszka ze specjalną prośbą. Posłowie chcą, by następca św. Piotra udostępnił akta sprawy oskarżanego o pedofilię duchownego. W czasie spotkania z mediami pod adresem Kościoła katolickiego padły mocne oskarżenia.

  • Robert Biedroń poinformował, że Lewica napisała do papieża Franciszka list
  • W piśmie zawarto oficjalną prośbę o ujawnienie przez głowę Kościoła akt sprawy księdza Dymera
  • Decyzja ma być odpowiedzią na zachowanie polskiego Kościoła w tej sprawie

Czy w związku z działaniem Lewicy już niedługo papież Franciszek realnie przyczyni się do ujawnienia wszelkich nieprawidłowości w sprawie księdza Dymera? Polski duchowny przez lata miał cieszyć się specjalnymi względami hierarchów, którzy świadomie tuszowali i opóźniali pociągnięcie go do odpowiedzialności w związku z molestowaniem nieletnich.

W czasie konferencji prasowej Robert Biedroń oświadczył, że do rąk papieża Franciszka trafił specjalny list. W piśmie zawarto formalną prośbę, której spełnienie może ściągnąć spore problemy na najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego.

Lewica pisze list do papieża Franciszka

Dziś przed południem w Sejmie odbyła się konferencja, gdzie Robert Biedroń oświadczył, że Lewica zdecydowała się napisać do papieża Franciszka. Polityk wskazał, że krok ten okazał się konieczny ze względu na zachowanie polskich hierarchów.

Kwestia, która została poruszona w liście, to sprawa księdza Dymera. Bezpośrednio ma ona dotyczyć prośby o ujawnienie przez głowę Kościoła akt sprawy duchownego oskarżanego o pedofilię. Ma to pomóc wymierzeniu sprawiedliwości względem wszystkich zamieszanych w sprawę bohatera reportażu Superwizjera TVN "Najdłuższy proces Kościoła".

Rafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoRafał Trzaskowski i Borys Budka zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby wnieść inicjatywę ustawodawczą ws. likwidacji TVP InfoCzytaj dalej

- Jako Lewica zwracamy się do papieża Franciszka o udostępnienie akt spraw księdza Dymera, żeby polska prokuratura, która dzisiaj jest wstrzymywana ze względu prawdopodobnie na pewien układ klerykalno-polityczny, żeby otrzymała te dokumenty bezpośrednio z Watykanu - przeczytać można na Twitterze Roberta Biedronia.

Dlaczego jednak konieczne było skorzystanie z wpływów i instytucji papieskiej, którą obecnie reprezentuje papież Franciszek? Również na to pytanie w czasie konferencji w Sejmie odpowiedział polityk.

Politycy szukają wsparcia u wyższej rangą instytucji

- Jeżeli nie chce tego wydać kuria, to prawo kanoniczne dzisiaj mówi, po decyzji papieża Franciszka, że Watykan może udostępnić takie dokumenty - dodał Robert Biedroń. Dodatkowo wskazano, że w przypadku pozytywnego odniesienia się do prośby przez papieża Franciszka Lewica może osobiście zgłosić się do Watykanu po dokumenty.

Ujawnienie sprawy księdza Dymera udowadnia, iż istniał kolejny przypadek, gdy hierarchowie mimo posiadania wiedzy i dowodów na pedofilię duchownego przez lata świadomie sprawiali, że ten nie musiał obawiać się osądzenia za swoje działania. Miał on niejako swobodny dostęp do dzieci i przez bardzo długi czas pracował z młodymi osobami.

Robert Biedroń podkreślił, że właśnie teraz jest czas na to, aby winni pedofilii znaleźli się tam, gdzie ich miejsce, czyli "przed sprawiedliwym, niezależnym sądem w Polsce". To nie jedyne mocne słowa polityka, jakie padły dziś z jego ust.

Robert Biedroń ostro o immunitecie Kościoła

- Kościół cieszy się immunitetem nie tylko finansowym, ale także pedofilskim. Żaden prymas nie zrobił w sprawie księdza Dymera nic. W Polsce trwa zmowa milczenia między kościołem, a organami państwa - dodał jeszcze Robert Biedroń.

Sprawa pedofilii w Kościele i jej tuszowanie to obecnie jeden z głównych powodów kryzysów wizerunkowych instytucji. Wierni coraz częściej rezygnują z wizyt w świątyniach i kolejne sondaże pokazują, że szczególnie młodzi ludzie masowo deklarują odejście od wiary chrześcijańskiej. Na ten moment nie jest wiadome, jaką decyzję podejmie papież Franciszek w sprawie akt księdza Dymera.

Źródło: Twitter.com @RobertBiedron / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV: