wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jutro masowo wyjdą na ulice, żeby "pokazać swój gniew, frustrację, wściekłość". Dzień kobiet "dniem bez kompromisów"

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Dzień Kobiet 2021 przyniesie manifestacje. Przynajmniej dwa wydarzenia będą miały miejsce w Warszawie. Manifa pod hasłem "Matki - siostry - opiekunki" odbędzie się z kolei we Wrocławiu.

W niedzielę o godzinie 13 we Wrocławiu rozpocznie się spacer z okazji Dnia Kobiet, poinformowali organizatorzy Manify. Protestujący mają zebrać się pod zlokalizowanym na wrocławskim rynku Pręgierzem.

Cytowane przez Wirtualną Polskę organizatorki wydarzenia wskazały, że podczas udziału w demonstracji zakazane jest używanie symboliki partyjnej.

Dzień Kobiet we Wrocławiu

Wrocławski protest ma nawiązywać do sytuacji kobiet w Polsce. Jesteśmy matkami, siostrami, opiekunkami - to na naszej pracy opiera się ten świat, zaznaczają przedstawicielki Manify.

I dalej: Prawa osób z doświadczeniem życia jako kobiety zostały zdobyte w walce i jak pokazały doświadczenia ostatniego roku, mogą zostać utracone. Dlatego wciąż trzeba o nie walczyć!

Niedzielny protest ma zwrócić uwagę na sytuację kobiet w Polsce. Prawa osób z doświadczeniem życia jako kobiety zostały zdobyte w walce i jak pokazały doświadczenia ostatniego roku, mogą zostać utracone. Dlatego wciąż trzeba o nie walczyć!, zaznaczyły przedstawicielki Manify.

Organizatorki protestu zwróciły uwagę, że manifestacja ma za zadanie wskazanie na konieczność przeciwstawienia się rządzącym, którzy „próbują pozbawić kobiety podstawowych praw i poczucia godności, a w odpowiedzi na pokojowe protesty mają tylko policyjne pałki, gaz i areszt”.

W opinii przedstawicielek Manify kryzys wywołany pandemią koronawirusa obnażył słabości rządu Prawa i Sprawiedliwości, który w odpowiedzi postanowił zaatakować społeczności LGBT oraz kobiety, ograniczając prawo do przeprowadzenia aborcji.

Przypomnijmy, że 22 października Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Protesty w Warszawie

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w niedzielę 7 marca o godzinie 14 w Warszawie rozpocznie się gra miejska z użyciem hasła znanego z twórczości Virginii Woolf: „Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli – nasze klatki”.

Na miejscu rozpoczęcia zabawy uczestniczki mają stawić się po odbiór „kart do gry” i postępować zgodnie z widocznymi na nich instrukcjami, w których dokładnie opisano przypisane zadania. Nie rywalizujemy między sobą. Cel jest prosty – WYGRYWAMY MY, PRZEGRYWA WŁADZA, piszą organizatorki Porozumienia Kobiet 8 Marca, cytowane przez „Wyborczą”.

Znacznie goręcej będzie 8 marca. Na poniedziałek zapowiedziano bowiem demonstrację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Żadnych więcej kompromisów! 8 marca, jak co roku, widzimy się na rondzie Praw Kobiet! (dawniej Dmowskiego), piszą aktywistki. Hasłem wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 16, będzie „Dzień kobiet bez kompromisów”.

Centralnym aspektem wydarzenia będzie zbiórka podpisów pod projektem ustawy „Legalna aborcja bez kompromisów”.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jacek Kurski żegna tragicznie zmarłego dziennikarza

  • Obajtek w końcu zabrał głos w swojej afery. Wyjaśnia zdarzenia, o których mowa na taśmach

  • Jacek Rozenek walczy o powrót do normalności po udarze. "Lekarze mówili, że umiera"

źródło: WP / Gazeta Wyborcza

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >