wtv.pl > Polska > Jutro masowo wyjdą na ulice, żeby "pokazać swój gniew, frustrację, wściekłość". Dzień kobiet "dniem bez kompromisów"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:23

Jutro masowo wyjdą na ulice, żeby "pokazać swój gniew, frustrację, wściekłość". Dzień kobiet "dniem bez kompromisów"

wtv
WTV.pl

W niedzielę o godzinie 13 we Wrocławiu rozpocznie się spacer z okazji Dnia Kobiet, poinformowali organizatorzy Manify. Protestujący mają zebrać się pod zlokalizowanym na wrocławskim rynku Pręgierzem.

Cytowane przez Wirtualną Polskę organizatorki wydarzenia wskazały, że podczas udziału w demonstracji zakazane jest używanie symboliki partyjnej.

Dzień Kobiet we Wrocławiu

Wrocławski protest ma nawiązywać do sytuacji kobiet w Polsce. Jesteśmy matkami, siostrami, opiekunkami - to na naszej pracy opiera się ten świat, zaznaczają przedstawicielki Manify.

I dalej: Prawa osób z doświadczeniem życia jako kobiety zostały zdobyte w walce i jak pokazały doświadczenia ostatniego roku, mogą zostać utracone. Dlatego wciąż trzeba o nie walczyć!

Niedzielny protest ma zwrócić uwagę na sytuację kobiet w Polsce. Prawa osób z doświadczeniem życia jako kobiety zostały zdobyte w walce i jak pokazały doświadczenia ostatniego roku, mogą zostać utracone. Dlatego wciąż trzeba o nie walczyć!, zaznaczyły przedstawicielki Manify.

Organizatorki protestu zwróciły uwagę, że manifestacja ma za zadanie wskazanie na konieczność przeciwstawienia się rządzącym, którzy „próbują pozbawić kobiety podstawowych praw i poczucia godności, a w odpowiedzi na pokojowe protesty mają tylko policyjne pałki, gaz i areszt”.

W opinii przedstawicielek Manify kryzys wywołany pandemią koronawirusa obnażył słabości rządu Prawa i Sprawiedliwości, który w odpowiedzi postanowił zaatakować społeczności LGBT oraz kobiety, ograniczając prawo do przeprowadzenia aborcji.

Przypomnijmy, że 22 października Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z polską konstytucją.

Protesty w Warszawie

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w niedzielę 7 marca o godzinie 14 w Warszawie rozpocznie się gra miejska z użyciem hasła znanego z twórczości Virginii Woolf: „Cudze oczy to nasze więzienia, cudze myśli – nasze klatki”.

Na miejscu rozpoczęcia zabawy uczestniczki mają stawić się po odbiór „kart do gry” i postępować zgodnie z widocznymi na nich instrukcjami, w których dokładnie opisano przypisane zadania. Nie rywalizujemy między sobą. Cel jest prosty – WYGRYWAMY MY, PRZEGRYWA WŁADZA, piszą organizatorki Porozumienia Kobiet 8 Marca, cytowane przez „Wyborczą”.

Znacznie goręcej będzie 8 marca. Na poniedziałek zapowiedziano bowiem demonstrację Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Żadnych więcej kompromisów! 8 marca, jak co roku, widzimy się na rondzie Praw Kobiet! (dawniej Dmowskiego), piszą aktywistki. Hasłem wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 16, będzie „Dzień kobiet bez kompromisów”.

Centralnym aspektem wydarzenia będzie zbiórka podpisów pod projektem ustawy „Legalna aborcja bez kompromisów”.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WP / Gazeta Wyborcza