wtv.pl > Pogoda > Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne wydane przez IMGW. Poniedziałek nie będzie spokojny
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:54

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne wydane przez IMGW. Poniedziałek nie będzie spokojny

Ponownie prognoza pogody przynosi ze sobą widmo burz i ulew
meteo.imgw.pl

Po raz kolejny prognoza pogody przynosi ze sobą alerty. IMGW przekazało informacje na temat zagrożeń, które już w poniedziałek nie będą pozwalały cieszyć się z wakacyjnego wypoczynku. Gdzie będzie dziś niebezpiecznie? Niestety znów pojawią się burze z ulewnym deszczem, a nawet gradem.

Nie ulega wątpliwości, że w tym roku pogoda nie jest dla nas łaskawa. Kolejne ulewy, nawałnice i morze gradu niepokoi kolejne regiony kraju.

Pierwszy poniedziałek lipca nie przyniesie ze sobą wytchnienia. IMGW objęło alertami cześć północy Polski już od 6 rano. Niebezpiecznie może być również w innych regionach.

Poniedziałkowa prognoza pogody to słońce, ale również burze, deszcz i grad

Eksperci IMGW nie ukrywają, że poniedziałek 5 lipca to nie dzień, kiedy mieszkańcy Polski będą mogli spokojnie spojrzeć na prognozę pogody. Niestety również dziś pojawią się groźne burze.

Obecnie dynamiczna mapa tworzona przez meteorologów nie wskazuje na wydanie ostrzeżeń II stopnia. Część kraju objęta została na ten moment jedynie alertami I stopnia.

Mowa m.in. o powiatach słupskim, lęborskim, kartuskim, czy bydgoskim, toruńskim i włocławskim. Burze z deszczem, a nawet gradem to również zmartwienie północno-wschodniej Polski.

>

Źródło: IMGW

W poniedziałek od godziny 10 wystąpić mogą burze z silnym deszczem. Alert dotyczy mieszkańców w powiatach: suwalskim, sejneńskim, augustowskim, sokólskim, białostockim, hajnowskim, siemiatyckim, bielskim, wysokomazowieckim oraz zambrowskim, grajewskim, koleńskim, monieckim i łomżyńskim.

Ostrzeżenie I stopnia przestanie obowiązywać dopiero w nocy z poniedziałku na niedzielę. - [...] suma opadu lokalnie może wynieść nawet 50 mm - przekazuja eksperci z IMGW.

Wszyscy odczujemy trudne warunki pogodowe

Osoby, które mają szczęście i nie mieszkają w regionach objętych ostrzeżeniami, również nie otrzymali od meteorologów z IMGW najlepszych wieści. Okazuje się, że nie tylko same wyładowania atmosferyczne będą dla nas uciążliwe.

- Na przeważającym obszarze kraju obojętny wpływ pogody na organizm człowieka, w dzień pogorszy się do niekorzystnego - przekazano w oficjalnym komunikacie IMGW.

Jedynie mieszkańcy południowo-zachodnich granic kraju mogą cieszyć się obojętnymi warunkami biometeorologicznymi. Tam warunki będą przez cały dzień niezmienne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Deszcz przynosi ze sobą zagrożenia hydrologiczne

Prognoza pogody obfitująca w ostatnim czasie w deszcze to bezpośredni powód podniesienia się stanów wód. IMGW przekazuje, że w dwóch regionach kraju wydano już ostrzeżenia I i II stopnia.

W poniedziałek 5 lipca do zlewni Biebrzy, Górnej Narwi oraz zlewni Supraśl (alerty II stopnia), dołączyły zlewnie od przymorza od Łeby do Redy, poprzez zlewnie Martwej Wisły i zalew Wiślany do Nogatu, aż do zlewni Wałsza oraz Drwęcy Warmińskiej. Tam obowiązuje ostrzeżenie I stopnia w związku z gwałtownymi wzrostami wody.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Zdjęcie główne: screen meteo.imgw.pl