wtv.pl > Polska > Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życia
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:42

Ostrów Wielkopolski. Malutka dziewczynka zostawiona w oknie życia

Ostrów Wielkopolski
(Fot. il.) MARCIN SMULCZYNSKI/East News
  • W Ostrowie Wielkopolskim w oknie życia siostry elżbietanki odnalazły w poniedziałek wielkanocnym małą dziewczynkę

  • Ten punkt otwarto w mieście po tym, jak jedna z kobiet porzuciła tam dziecko na ulicy

  • Okna życia mają służyć jako bezpieczne miejsce do pozostawienia dziecka - powodów dla takich kobiet może być wiele

Rodzice dzieci mogą wrócić po nie jeszcze do 3 miesięcy po przekazaniu ich pod opiekę sióstr zakonnych. 

Ostrów Wielkopolski: w oknie życia odnaleziono dziewczynkę

W Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek wielkanocny, siostry elżbietanki mogły zobaczyć pozostawioną w oknie życia dziewczynkę. Dziecko od razu przewieziono do szpitala. Jego stan był dobry.

W Ostrowie okno życia funkcjonuje od 2015 roku. Zostało otwarte na wniosek prezydentki miasta, Beaty Klimek, we współpracy z zakonem elżbietanek, Caritasem oraz diecezją kaliską. 

- Latem tego roku byliśmy świadkami tego, że na ganku jednego z ostrowskich domów leżało porzucone dziecko. To była wiadomość, która do głębi nas poruszyła i nami wstrząsnęła. Wtedy od razu zapowiedziałam, że musimy w Ostrowie utworzyć Okno Życia, żeby takich sytuacji więcej nie było. To będzie Okno Miłości, które da szansę na życie wszystkim dzieciom, które przyjdą na świat - opowiadała Klimek o powodach otwarcia okna. 

Okna życia zazwyczaj pojawiają się przy siedzibach żeńskich zakonów, ale również przy szpitalach i domach dziecka. Ma być to bezpieczna forma pozostawienia dziecka przez matkę. Powody mogą być najróżniejsze. Całość odbywa się anonimowo. 

Okna życia w Polsce

W Polsce okien życia jest około 70 i z każdym rokiem ich przybywa. Ważne przy ich otwieraniu jest wsparcie miasta, ale również diecezji, bo to najczęściej siostry zakonne lub kościoły zajmują się kwestią czuwania przy specjalnie ustawionych inkubatorach z alarmem. 

W oknie życia można pozostawić małe dziecko. Wielu rodziców zostawia również kartkę z jego imieniem lub coś, co mogłoby być jedyną po nich pamiątką, np. kocyk. W momencie pozostawienia niemowlęcia w oknie, bezzwłocznie uruchamia się alarm, który ma informować osoby odpowiedzialne za okno, że ktoś pozostawił w nim dziecko. Dzięki temu może ono szybko pojechać na oględziny do szpitala. 

Jak wskazywały statystyki za rok 2016, w oknach życia w całej Polsce pozostawiono wówczas 94 noworodki. Liczby te z roku na rok rosną. 

Okna życia powstawały zazwyczaj po szokujących przypadkach pozostawiania noworodków na śmietnikach lub ulicach. Bardzo często zdarzało się, że robiły to kobiety będącej w trudnej sytuacji psychicznej i materialnej, które nie wiedziały, co mają zrobić z nowonarodzonym dzieckiem. 

Ta metoda zapewnia anonimowość, co przy procedurze oddawania dziecka jest dla rodziców bardzo istotne. Nie sprawia, że dorosły czuje się napiętnowany.

Okien życia z roku na rok przybywa w wielu miastach Polski. Rośnie również świadomość ich używania. Dzięki temu coraz mniej pojawia się niezwykle trudnych i bolesnych przypadków porzuconych na ulicy dzieci.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl][konkatedra-ostrowwlkp.pl]

Tagi: Okno życia
Powiązane