wtv.pl
Opieka zdrowotna

Jakub Kaminski/East News

Nowe zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Właśnie weszły w życie

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Od 16 marca weszły w życie nowe zasady dotyczące opieki zdrowotnej. Zapowiadane od tygodnia zmiany dotyczyły kwestii teleporad i zmian w ich funkcjonowaniu. Wiele osób będzie mogło znów udać się na wizyty stacjonarne, jeśli będzie potrzebowa

  • Od dziś weszły zmiany w kwestii teleporad. Wiele osób będzie mogło już odbywać wizyty stacjonarnie

  • Osobami, które przede wszystkim będą miały taką możliwość, będą dzieci do 6. roku życia oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe

  • Możliwość zwykłego trybu leczenia będą miały również osoby cierpiące na choroby nowotworowe lub te, które udają się do swojego lekarza pierwszy raz

Zmiany zostały spowodowane nie tylko zwiększeniem ochrony przeciwko koronawirusowi, ale również ze względu na problemy z teleporadami występujące w wielu przychodniach.

Opieka zdrowotna przeszła dziś poważną zmianę. Wraca leczenie stacjonarne

Ze względu na pandemię, przez ostatnie miesiące to teleporada traktowana była jako podstawa opieki zdrowotnej. Lekarze pierwszego kontaktu obsługiwali w ten sposób pacjentów w niemal całej Polsce. Nie wszyscy byli z tego zadowoleni - część pacjentów została ze względu na brak dostępu do komputerów lub telefonów odcięta od bezpłatnego leczenia. 

Jak wykazał również podczas kontroli Adam Niedzielski, okazało się, że około 600 placówek w kraju nie było przygotowanych na taką ewentualność i nie obsługiwało pacjentów. To oznacza, że jeszcze większa liczba osób miała problem z jakimkolwiek kontaktem z lekarzem rodzinnym. 

-  Zaczęliśmy dostrzegać, że teleporady medyczne wymagają interwencji, szczególnie po przełomie wiosny i lata. Widzieliśmy, że bywają one pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej. Przeprowadzono kontrole w 8400 poradniach POZ - mówił minister. 

Przywrócenie działania przychodni przynajmniej w części było możliwe dzięki szczepieniom personelu medycznego - większość lekarzy może już przyjmować pacjentów bez obaw o swoje życie i zdrowie, nie naraża się również reszty personelu. 

Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z tego systemu - początkowo do wizyt stacjonarnych wrócą osoby cierpiące na choroby przewlekłe, dzieci do lat 6 oraz osoby, u których podejrzewa się chorobę nowotworową

Ponadto chęć leczenia stacjonarnego będzie mógł wyrazić każdy pacjent. Musi ten fakt zgłosić podczas zapisywania się na wizytę. 

-  Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście - informował Adam Niedzielski. 

Kto wciąż musi korzystać z teleporad?

Ze względu na trwającą pandemię, zakażenie koronawirusem wśród osób siedzących w poczekalni wciąż jest możliwe, tym bardziej, jeśli między wszystkimi siedzi zakażony pacjent. Właśnie ci, którzy podejrzewają u siebie możliwość zarażenia COVID-19, powinni skorzystać z teleporady, by umówić się na test.

Pacjent może również skorzystać z teleporady w momencie, w którym lekarz ma jego dokumentację medyczną, a ten potrzebuje zwolnienia lub recepty. Ważny jest jednak aspekt tego, że lekarz pacjenta już zna i wie, z czym ten się mierzy.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wpadka w "Milionerach". Uczestniczka nie mogła dobrze odpowiedzieć

  • Kamil Durczok opublikował nagranie w środku nocy. O co chodzi?

  • Wojtunikowi udało się wygrać w sądzie z samym premierem. W tle materiały "ściśle tajne"

źródło: [wiadomosci.wp.pl][wtv.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >