wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Okno życia, ale nie dla noworodków. Kontrowersyjny pomysł radnej z Warszawy

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Czy w Warszawie powstanie okno życia dla zwierząt? Radna Koalicji Obywatelskiej, Olga Górna złożyła już interpelację w sprawie. Instytucja działałaby analogiczne do tych, przeznaczonych dla noworodków. Polityczka wskazuje, że adopcja psa czy

  • 31 grudnia do burmistrza Ursynowa, Roberta Kempy wpłynęła interpelacja dotycząca okna życia dla zwierząt

  • Twarzą pomysłu jest Olga Górna, radna z Koalicji Obywatelskiej. Placówki umożliwiałyby anonimowe pozostawienie czworonogów w bezpiecznych rękach

  • Urząd dzielnicy miałby osobiście włączyć się w akcje szukania domu dla porzuconych

Radna Ursynowa wystosowała interpelację do burmistrza warszawskiej dzielnicy, Roberta Kempy. "Zwracam się z prośbą o sprawdzenie możliwości uruchomienia w dzielnicy Ursynów okna życia dla zwierząt" - czytamy w dokumencie. 

Czy powstaną okna życia dla zwierząt? Olga Górna: W całym procesie najważniejsze jest zwierzę i jego ochrona 

Lokalna społeczniczka wskazała, że podobne placówki powstały na terenie Krakowa. "W całej akcji chodzi o to, by w porozumieniu ze schroniskiem, organizacjami działającymi na rzecz praw zwierząt, czy klinikami weterynaryjnymi, utworzyć miejsca/punktu, w których można anonimowo pozostawić psa lub kota" - wyjaśnia Olga Górna. 

Przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej chce zminimalizować zjawisko stygmatyzacji osób, decydujących się na oddanie swojego czworonoga. Górna dąży także do wyeliminowania traumy i bólu, jakie mogą wiązać się z porzucaniem zwierząt metodami, budzącymi powszechne oburzenie.

- W ciągu kilku miesięcy kilkukrotnie natrafiłam na opuszczone zwierzaki. Oczywiście zawiadomiłam służby, choć wszyscy wiemy, straż nie zawsze może przyjechać od razu. Poruszona historiami innym obywateli, sprzyjających czworonogów, zauważyłam, że jest bariera psychologiczna w ludziach, którzy zwierzętami się opiekują. W sytuacji, gdy nie osoby są w stanie dalej zajmować się zwierzęciem, zamiast skierować je do schroniska, decydują się, żeby je wywieść, przywiązać do drzewa i zostawić - usłyszeliśmy od autorki interpelacji. 

Radna Ursynowa zaznaczyła dla naszej redakcji, że okno życia dla zwierząt może korelować z działaniami edukacyjnymi, zwiększającymi świadomość społeczną. Inicjatywa nie ma na celu przekreślania kampanii, uczących, że adopcja jest decyzją na całe życie. 

- Pojawia poczucie wstydu przed pójściem do schroniska, przed pokazaniem się z imienia i nazwiska. Wstyd wygrywa z dobrem zwierzaka. Gdyby były punkty współpracujące ze schroniskami, ośrodkami weterynaryjnymi, można by zapewnić czworonogom bezpieczeństwo - tłumaczy lokalna polityczka Koalicji Obywatelskiej.

- W oknie życia można by pozostawić zwierzę bez stygmatyzacji, bez narażania go na traumę związaną z bólem, traumą, zimnem, przywiązaniem do drzewa - dodała.

Dzielnica Ursynów miałaby także zaangażować się w proces szukania domów zastępczych dla porzuconych psów czy kotów. Radna zapewnia także o gotowości do samodzielnego zaangażowania się w powstanie okna życia. 

Warto podkreślić, że okno życia dla zwierząt powstało w Warszawie już w 2012 roku. Niezbędne było jednak zamknięcie placówki przez wzgląd na jej przepełnienie.

- Okna życia są także w Krakowie i są też ulepszane. Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, minęło 8 lat i jako społeczeństwo, poszliśmy do przodu. Nie jest różowo, w warstwie edukacyjnej jest wiele do zrobienia, jednak obok edukacji, najważniejszy jest los zwierzaka - ocenia Olga Górna. 

- Burmistrz Ursynowa jest osobą bardzo prozwierzęcą. Sam zwierzaka posiada, więc mam nadzieję, że pozytywnie spojrzy na moją interpelację. Nie wiem jednak, czy właściwszym miejscem debaty nie jest rada m.st. Warszawy. Mam nadzieję, że wspólnie, w różnych konfiguracjach zastanowimy się, jak zadbać o los zwierzaków - dodaje radna Ursynowa. 

W sprawie okien życia skontaktowaliśmy się także z radną m.st. Warszawy. Aleksandra Śniegocka-Goździk z klubu Koalicji Obywatelskiej zapewniła, że każdy prozwierzęcy projekt zostanie poddany należytej debacie. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Biedronka sprzedaje wodę smakową z benzoesanem sodu. Na etykiecie zapewnia o korzystnym efekcie dla zdrowia

  • Znamy dokładne powiązania między Tadeuszem Rydzykiem a Ministerstwem Kultury. Setki tysięcy złotych z naszych podatków

  • Zmarł dziennikarz Radia Nowy Świat. Przegrał walkę z koronawirusem

Alan Wysocki

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Policja w lesie

Polska

Wielkopolskie: Zwłoki odnalezione w środku lasu przez grzybiarzy. Prokuratura prowadzi działania

Czytaj więcej >

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >