wtv.pl > Gwiazdy > Od "Młodych Wilków" po produkcje Netflixa. Kim jest Zbigniew Suszyński?
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:49

Od "Młodych Wilków" po produkcje Netflixa. Kim jest Zbigniew Suszyński?

Zbigniew Suszyński
East News/Tricolors

Zbigniew Suszyński to artysta, którego rozpoznaje się po głosie. Znakomita plastyczna barwa zapewniła mu występy w dziesiątkach kultowych produkcji dla dzieci i dorosłych. Aktor pojawiał się również wielokrotnie na dużych i małych ekranach oraz deskach teatrów.

Córka Zbigniewa Suszyńskiego Milena, zdecydowała się pójść w ślady swojego utalentowanego ojca.

Zbigniew Suszyński - artysta na wielu płaszczyznach

Obdarzony wyjątkowymi zdolnościami głosowymi, które umożliwiają mu spełnianie się w roli aktora dubbingowego Zbigniew Suszyński, znany jest polskim widzom jeszcze z początku lat 80. To właśnie wtedy przetarł szlaki, które zapewniły mu możliwość zagrania swojej pierwszej przełomowej roli już w końcówce dekady.

Artysta urodził się w 1961 r. w Rypinie w województwie kujawsko-pomorskim. Marząc o aktorskiej karierze, udał się na studia do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

Debiut na małym ekranie zapewniła mu niewielka rola w serialu "Jan Serce". Na teatralnej scenie pojawił się po raz pierwszy w roli Orlanda w sztuce "Jak wam się podoba", wystawionej w Teatrze Studyjnym im. Juliana Tuwima w Łodzi.

W kolejnych latach artysta skutecznie łączył pracę w filmie i teatrze, by w 1989 r. otrzymać przełomową w swojej karierze rolę Krzyśka Buka w "Ostatnim dzwonku" Magdaleny Łazarkiewicz.

Dziesiątki niezapomnianych kreacji

Świetnie oceniana kreacja otworzyła Zbigniewowi Suszyńskiemu furtkę do współpracy z wieloma cenionymi twórcami. Zagrał m.in. w "Korczaku" Andrzeja Wajdy, "Samowolce" Feliksa Falka, czy kultowych "Młodych wilkach" Jarosława Żamojdy.

Z powodzeniem kreował również liczne postaci na ekranach telewizyjnych. Do jednej z najbardziej rozpoznawalnych zaliczyć należy Bogdana Wernera, zazdrosnego i bezwzględnego męża tytułowej Ewy z serialu Polsatu "Adam i Ewa".

Najliczniejsze role w filmografii artysty to jednak jego "głosowe" wcielenia. Suszyński dał się poznać jako wybitny aktor dubbingowy, niezwykle ubarwiający postaci, w które przez lata się wciela. Sympatię zarówno starszej jak i młodszej widowni zyskał m.in. dzięki udzielaniu polskiego głosu głównemu bohaterowi kultowej animacji "Kleszcz", czy bawiącemu do łez Skalmarowi ze "Spongeboba Kanciastoportego".

Podczas wywiadu w programie "Widzę głosy", wspominał swoje pierwsze doświadczenia w dubbingu:

- Ja byłem bardzo spięty. Pamiętam, że byłem tak zdenerwowany... (...) Nie wiedziałem gdzie mam patrzeć, czy na kartkę, czy na monitor... Tu musi się zgadzać w uchu, tu jednocześnie muszę patrzeć i czytać... - opowiadał artysta.

W ostatnim czasie jego głos podziwiać możemy m.in. w najnowszej adaptacji "Doktora Dolittle", czy komedii romantycznej Netflixa "Więcej niż myślisz".

Zbigniew Suszyński jest ojcem Mileny Suszyńskiej, która postanowiła udać się w ślady znanego rodzica. Jej talentem wokalnym możemy się cieszyć m.in. w ostatnich produkcjach spod szyldu "Gwiezdnych Wojen", czy w popularnym serialu "Big Mouth".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Filmpolski.pl, Filmweb.pl, Wikipedia.org, Youtube.com/Widzę Głosy

Tagi: Polska
Powiązane