wtv.pl > Polska > Obostrzenia wrócą już niedługo? Wojciech Andrusiewicz ujawnia plany Ministerstwa Zdrowia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:04

Obostrzenia wrócą już niedługo? Wojciech Andrusiewicz ujawnia plany Ministerstwa Zdrowia

Wojciech Andrusiewicz ujawnia plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące ewentualnych obostrzeń
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zdradza plany rządzących dotyczące ewentualnych jesiennych obostrzeń. - Myślę, że od zaostrzania limitów w miejscach publicznych, w skupiskach ludzkich, kinach, kawiarniach, można zacząć - powiedział rzecznik resortu. Osoby zaszczepione będą jednak traktowane inaczej.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do IV fali koronawriusa. Wśród scenariuszy znajdujących się na stole nie brakuje tych dotyczących wprowadzania obostrzeń.

- IV fala powoli, ale jednocześnie dochodzi do naszych granic - mówił we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wojciech Andrusiewicz ujawnił, jakie opcje brane są w resorcie Adama Niedzielskiego pod uwagę. Ważną kwestią decyzyjną będą szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Obostrzenia 2021: zaszczepieni będą traktowani inaczej?

Rzecznik MZ podkreśla, że już teraz osoby, które są w pełni zaszczepione - czyli przyjęły jednodawkową szczepionkę J&J lub dwie dawki preparatu Pfizer i BioNTech, AstraZeneca lub Moderna - cieszą się łagodniejszymi restrykcjami.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył jednak, że ewentualne restrykcje będą wprowadzane na danym obszarze i będą dotyczyć wszystkich.

- Ale, co logiczne, osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno "wyjmowane" - powiedział rzecznik ministerstwa. Ujawnił też, co będzie pierwszym ewentualnym obostrzeniem.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na IV falę

- Myślę, że od zaostrzania limitów w miejscach publicznych, w skupiskach ludzkich, kinach, kawiarniach, można zacząć - zapowiedział Wojciech Andrusiewicz.

Dodał jednak, że jest to zależne od zbieranych z całej Polski danych. - Dalej, to zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń, o ile taka konsekwencja takich zakażeń będzie - zaznaczył rzecznik MZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Priorytetem rządzących są szczepienia

We wtorek wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział, że do środy Polki i Polacy poznać mają rekomendację resortu zdrowia dotyczącą trzeciej dawki szczepionki.

Jak wskazał polityk, wielu profesorów z Rady Medycznej wypowiadało się w poniedziałek na spotkaniu z premierem i było zgodnych co do kwestii rekomendacji kolejnej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Słowa wiceministra oraz rzecznika resortu Adama Niedzielskiego wskazują, że rządzący biorą pod uwagę regionalizację obostrzeń.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wp.pl, wtv.pl, polsatnews.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Powiązane