wtv.pl
Tadeusz Rydzyk

ALEX MARCINOWSKI/East News

O. Rydzyk napisał list, wyliczając swe zasługi. "Mieszkamy w klasztorze, nie pobieramy żadnej pensji"

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Tadeusz Rydzyk wreszcie zabrał głos w sprawie subsydiarnego aktu oskarżenia ze strony Watchdog Polska. Jeszcze wcześniej uskarżał się na ataki ze strony komercyjnych mediów, a obecnie mówi o organizacji finansowanej przez zagranicznych darcz

  • Tadeusz Rydzyk trafił przed sąd w wyniku subsydiarnego aktu oskarżenia ze strony aktywistów Watchdog Polska. Redemptoryście oraz innym przedstawicielom jego fundacji zarzuca się przekroczenie uprawnień (art. 231 KK), a także naruszenie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej

  • Społecznicy w 2016 roku skierowali wniosek do Fundacji Lux Veritatis. Zażądano wyjaśnienia, w jaki sposób wydano pieniądze przyznane organizacji w formie rządowych dotacji. Oskarżający deklarują, że do dziś nie otrzymali wyczerpującej odpowiedzi

  • Dziś kapłan prosił o interwencję prezydenta. Mówił też o 53 tysiącach artykułów prasowych, nadających się do złożenia pozwów o pomówienie i naruszenie dóbr osobistych

Tadeusz Rydzyk za pośrednictwem Radia Maryja wydał ważny komunikat do całej wspólnoty wiernych, zrzeszonych wokół rozgłośni. Przypomniał o początkach istnienia medium, które już w latach 90. miało zmagać się z problemami. Co ciekawe, duchowny poinformował, iż od czerwca 1997 roku rozpoczął gromadzenie artykułów prasowych na temat swój i swojego projektu.

Tadeusz Rydzyk przerwał milczenie. Przed procesem odniósł się do zarzutów Watchdog Polska

"Obecnie w naszym archiwum wycinków znajduje się ponad 53 tysiące artykułów i prawie wszystkie są negatywne, nadające się do sądu" - ujawnił, oskarżając wielonakładowe pisma o kłamstwa, oszczerstwa, kpiny i wyśmiewanie. "Rodzina Radia Maryja pamięta, jak walczyliśmy o częstotliwości dla Radia, a później o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam" - wspominał dawne czasy.

Następnie Tadeusz Rydzyk wprost odniósł się do działań Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Weług toruńskiego redemptorysty mowa jest bowiem o nękaniu ze strony organizacji finansowanej przez niepolskie grupy. Zarzucono kierowanie ataków przez organizacje niesprzyjające Kościołowi katolickiemu. "One nie tylko nas nękają, wręcz dążą do zamknięcia nam ust, czego dowodem jest zażądanie przejęcia tzw. zabezpieczenia naszych komputerów, telefonów, wszystkiego" - przekonywał, cytowany przez Radio Maryja.

Ojciec Rydzyk stawia sprawę wprost. Jego zdaniem Watchdog Polska ma dążyć do całkowitego zablokowania działalności katolickich mediów w Polsce. "Chodzi zatem o zlikwidowanie Radia Maryja i dzieł, które z niego wyrosły. Po raz kolejny doświadczamy, że jesteśmy prześladowani" - komentował, wyrażając ubolewanie z powodu "ataków" na członków zarządu Fundacji. Mowa o Lidii Kochanowskiej-Mańcz oraz o Janie Królu. "Przepraszam wszystkich, którzy cierpią przez to, że istnieje Radio Maryja i TV Trwam" - wskazał. 

Tadeusz Rydzyk podziękował rodzinie Radia Maryja oraz prawicowym publicystom za "służenie Ewangelii" oraz nagłaśnianie "skandalicznych" działań grupy. Zapewnił, że nie pobiera żadnej pensji za prowadzenie Lux Veritatis. "My, ojcowie redemptoryści, mieszkamy w klasztorze – jak wszyscy redemptoryści – nie pobieramy żadnej pensji" - przekonywał. 

Co więcej, duszpasterz wskazał, że nie rozumie, "dlaczego ma się tłumaczyć siłom spoza Polski". Zasugerował Zjednoczonej Prawicy zajęcie się sprawą i okazanie solidarności z Radiem Maryja. Kapłan prosi o wyrażenie troski o Polskę i to, co polskie. "Proszę katolickich posłów, senatorów, profesorów, prawników, wszystkich zwykłych ludzi, aby zaczęli działać. Proszę także o modlitwę" - czytamy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Magda Mołek po roku skomentowała swoje odejście z telewizji

  • Niedzielski zapowiada: Lekarze będą dzwonić do niezaszczepionych seniorów

  • 5-latek utonął po wpadnięciu do studzienki. Jest decyzja ws. urzędniczki

Źródło: [Radio Maryja]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >