wtv.pl > Polska > 5-latek utonął po wpadnięciu do studzienki. Jest decyzja ws. urzędniczki
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:16

5-latek utonął po wpadnięciu do studzienki. Jest decyzja ws. urzędniczki

5-letni Szymon utonął w studzience kanalizacyjnej.
Screen pochodzi z materiału "Wydarzeń".

Sprawa śmierci 5-letniego Szymona z Białogardu sięga czerwca 2017 roku. Bawiący się na placu zabaw chłopiec zmarł, utonąwszy w studzience kanalizacyjnej, której nie zabezpieczono pokrywą.

Otwór znajdował się około 20 metrów od miejsca zabawy malca. Szymon przez cały czas był obserwowany z okna przez swojego ojca.

Oskarżono pracownicę urzędu

O niedopełnienie obowiązków służbowych oskarżono Ewelinę Sz., szefową wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Urzędu Miasta w Białogardzie. Kobieta miała narazić 5-latka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

W listopadzie roku 2020 oskarżona została uznana winną. W efekcie sąd I instancji skazał ją na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Ewelina Sz. miała ponadto zapłacić 3 tys. zł zadośćuczynienia rodzicom Szymona, a także pokryć koszty postępowania.

Wyrok nie satysfakcjonował jednak żadnej ze stron. Obie z nich wniosły zatem apelację.

Ewelina Sz. uniewinniona

Jak podaje Polsat News, który od początku analizował przebieg sprawy, w minioną środę Sąd Okręgowy w Koszalinie wydał wyrok uniewinniający oskarżoną. Zwrócono uwagę, że winę za śmierć Szymona ponosi bez wątpienia białogardzki Urząd Miejski, który nie dopilnował procesu przebudowy sieci kanalizacyjnej.

Zaznaczono, że urzędnicze uchybienia doprowadziły do tragedii, jednak winą nie można obarczyć Eweliny Sz.Nie do niej należało zlecenie inwentaryzacji całej sieci – przekazał sędzia z koszalińskiego sądu.

Zwrócono uwagę, że oskarżona nie ponosi odpowiedzialności za uchybienia miasta, a błędów dopuścili się "wszyscy uczestnicy procesu budowlanego". Kosztami sądowymi obciążono Skarb Państwa.

"Liczyliśmy na sprawiedliwość"

Uniewinniona pracownica magistratu nie chciała komentować wyroku sądu. Rozczarowania decyzją organu nie krył jednak ojciec zmarłego Szymona, zdaniem którego za śmierć chłopca w praktyce nie odpowie nikt.

Cytowany przez Polsatnews.pl mężczyzna zwrócił uwagę, że winy nie ponosi jedynie Ewelina Sz., ale liczne grono urzędników, którzy powinni znaleźć się na ławie oskarżonych.

Ujdzie to im płazem – przekazał pan Krzysztof. – Mogą teraz triumfować.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Tagi: Polska
Powiązane