wtv.pl > Świat > Nowy sondaż przed wyborami w Niemczech. Nieoczekiwany zwycięzca
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:04

Nowy sondaż przed wyborami w Niemczech. Nieoczekiwany zwycięzca

Niemcy
AFP/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Niemcy. Najnowszy sondaż na niedługo przed wyborami dla niektórych może być szokujący. Po silnej ofensywie Zielonych na wiosnę, spadli oni na trzecie miejsce. Walka toczy się jednak między partiami rządzącymi, CDU i SPD. Ta druga po raz pierwszy od dawna objęła w sondażach prowadzenie.

Czy to czas na przerwanie hegemonii Angeli Merkel?

Niemcy. Szokujące wyniki najnowszego sondażu. Koniec hegemonii CDU?

To pierwszy raz od 2006 roku, gdy SPD wyprzedziło CDU/CSU w sondażu dot. wyborów parlamentarnych. Te w tym roku mają odbyć się jesienią.

Chybotania na łodzi widoczne były już wcześniej - wiosną koalicję wyprzedzili Zieloni, a w mediach na kanclerkę mianowano Annalenę Baerbock, która w tym momencie zniknęła jednak z ekranów i pierwszych stron gazet.

Opublikowany w niedzielę "Barometr trendów RTL i ntv" pokazał duże roszady, jakie nastąpiły w kwestiach wyborów do Bundestagu. Na prowadzenie wyrwało się SPD, które uzyskało w sondażu 23 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazło się CDU/CSU z 22 proc. poparcia. Na trzecim uplasowali się Zieloni z 18 proc.

To oznacza, że szykują się roszady. Na stanowisku kanclerza pojawiłaby się raczej osoba z SPD. Nie wiadomo też, czy partie ponownie weszłyby w koalicję, choć patrząc na ich współpracę, nie jest to wykluczone.

Według najnowszych sondaży, koalicji SPD i CDU/CSU brakowałoby posłów do większości. Żeby ją uzyskać, musiałyby skorzystać z pomocnej ręki trzeciej partii.

Ranking popularności mówi sam za siebie

Ku górze pnie się również Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza. W tej chwili z 30 proc. poparciem wyprzedza kandydata CDU/CSU, Armina Lascheta.

Ten drugi uzyskał w sondażu 19 proc. poparcia, czyli az o 11 punktów procentowych mniej niż jego główny konkurent. Na trzecim miejscu uplasowała się Annalena Baerbock z 15 proc. poparcia.

Angela Merkel ogłosiła, że nie będzie więcej ubiegać się o stanowisko kanclerskie. Swoją drogę rozpoczęła w 2005 roku i była oceniania przez większość Niemców jako dobra gospodyni kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: AFP/EAST NEWS - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane